Srijeda, 19 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Fadil Vlaičić, svjedok Tužilaštva na suđenju za zločine počinjene u Kuli, ispričao je sudu kako je zarobljen u septembru 1992., kako je potom ranjen, te oslobođen početkom februara 1993. godine.

Tužilaštvo BiH tereti Radoja Lalovića i Soniboja Škiljevića za zločine počinjene u Kazneno-popravnom domu “Butmir” na Kuli, gdje su tokom 1992. i 1993. godine bili zatočeni civili, koji su maltretirani, odvođeni na prinudne radove i držani u nehumanim uslovima. Lalović je, navodi se u optužnici, bio upravnik ove ustanove, a Škiljević njegov zamjenik.

Vlaičić je kazao da je zajedno s porodicom napustio svoj stan u Hadžićima 8. septembra 1992. godine.

“U dvorani u Hadžićima smo zatekli još civila i kasnije su nas autobusima odvezli na Kobiljaču na razmjenu, do koje nije došlo. Oko 500 nas je ponovo vraćeno u dvoranu, gdje su nakon 12 dana došli Rade Veselinović i izvjesni Relja Milošević i kazali da žene, djeca i starci izađu, a da vojno sposobni muškarci ostaju”, ispričao je svjedok.

Radetu Veselinoviću se pred Sudom BiH trenutno sudi za zločine počinjene na području općine Hadžići.

Vlaičić je rekao da je, u grupi zatvorenika, krajem septembra 1992. godine odveden na kopanje rovova na Oštrik, te potom u Planjinu kuću u Semizovcu.

“Od 9. novembra do 20. decembra sam bio u Planjinoj kući, nakon čega je nas 37 prebačeno na Kulu. Tamo nas je dočekao Soniboj Škiljević, koji je kazao da se tako zove i da je upravnik. Rekao je da ćemo tu biti bezbjedni, te jednom stražaru da nam donesu hranu”, prisjetio se Vlaičić.

Svjedok je istakao da su uslovi na Kuli bili “vrlo loši”, te da su pojedini zatvorenici odvođeni na prinudne radove, ali ne i on, jer je u decembru 1992. godine ranjen.

“Nakon 10 do 15 dana, došao je izvjesni Boro Todorović i kazao da nas teže ranjenike vode u bolnicu u Kasindol. Tada nikome nisu pružili pomoć i ponovo smo vraćeni, a drugi put kada smo odvedeni, nekima je pomoć pružena, ali ne i meni”, kazao je svjedok.

Vlaičić je rekao da je Kulu napustio početkom februara 1993. godine. Također je kazao da je optuženog Škiljevića viđao “u maskirnoj uniformi” u krugu Kule, pri odlascima u bolnicu Kasindol.

Nastavak suđenja zakazan je za 30. april 2009. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Veći broj optužnica za ratne zločine, predmetima Tužilaštva BiH obuhvaćena ubistva 1.800 osoba
Državno tužilaštvo je u prošloj godini podiglo 18 optužnica protiv 45 osoba za ratne zločine kojima je obuhvaćeno ubistvo više od 1.800 osoba, rečeno je na sjednici Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) na kojoj su predstavljeni izvještaji o radu pravosudnih institucija.
Dodik i Stevandić poručili da će nastaviti s provođenjem zakona koje je donijela NSRS
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) Nenad Stevandić vratio se u Banjaluku iz Srbije iako je za njim te predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom i premijerom entiteta Radovanom Viškovićem raspisana potjernica zbog neodazivanja na poziv Tužilaštva BiH za saslušanje. Jutros se s Dodikom sastao u Banjaluci, odakle su poručili da nastavljaju provoditi politike koje je usvojila Narodna skupština.
Direktor SIPA-e Darko Ćulum podnio ostavku
Potvrđena optužnica protiv Jure Čalušića za zločine u Odžaku