Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Branilac Predraga Bastaha, jednog od optuženih za zločine u Vlasenici, kazao je da će “još pregovarati s Tužilaštvom BiH”, ali da sklapanje sporazuma o priznanju krivnje “za sada nije vjerovatno”.

Uz Bastaha, bivšeg pripadnika rezervnog sastava policije, Državno tužilaštvo tereti i Gorana Viškovića, bivšeg pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS), za zločine počinjene 1992. godine u Vlasenici, te “radnje koje su doprinijele i ojačale funkcionisanje logorskog sistema zlostavljanja i progona” na području ove općine.

Na ročištu održanom 12. marta, Odbana je, nakon skoro devet mjeseci suđenja, objavila kako je njihov branjenik “izrazio želju” da pregovara “radi eventualnog dogovaranja sporazuma o priznanju krivice”, što je Sudsko vijeće odobrilo.

U međuvremenu, nastavljeno je saslušavanje svjedoka Odbrane prvooptuženog, i to Luke Stupara i Rade Milića, bivših pripadnika rezervnog sastava policije u Vlasenici.

“Ja sam radio na održavanju vozila. Nisam bio u patrolama, ali znam da su postojale. Mislim da su u njima bili i rezervni i aktivni policajci. Trebalo bi da su aktivni bili vođe patrola”, kazao je Stupar.

Svjedok je istakao da rezervni policajci nisu mogli samovoljno privoditi civile, te da mu “nije poznato da su civili Bošnjaci privođeni”.

Rado Milić je također kazao da mu “nije poznato” da su Bošnjaci privođeni u logor Sušica ili policijsku stanicu, dodavši da “nije gledao gdje se narod kreće”.

Oba svjedoka su rekla da rezervna policija “nije imala ovlasti”, te da su bili pod komandom Radenka Stanića.

Radenka Stanića, bivšeg komandira policijske stanice u Vlasenici, Tužilaštvo BiH sumnjiči, zajedno s još četiri osobe, za zločine počinjene na području ove općine.

Naredno ročište zakazano je za 19. mart 2009. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.