Petak, 25 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedočeći u korist Tužilaštva BiH, Božo Erceg, bivši pripadnik Teritorijalne odbrane u Donjim Petrovićima, općina Bosanska Krupa, govorio je o učešću pripadnika “Suhih rebara“ u zločinima u Arapuši, te istakao da je “naredbu za preseljenje” civila iz tog naselja donio Gojko Kličković.

“Nakon što su ‘Suha rebra’, kako sam čuo od mještana Arapuše, došla i opljačkala ih, te ubila jednu ženu, nekoliko dana smo obezbjeđivali to naselje. Nedugo potom je stigla naredba o njihovom preseljenju, zbog čega su muslimanski predstavnici željeli da razgovaraju s Gojkom Kličkovićem i Miroslavom Vješticom”, objasnio je Erceg.

Erceg, koji je iskaz dao na suđenju Gojku Kličkoviću, Jovanu Ostojiću i Mladenu Drljači, kazao je da je od 24. aprila do sredine maja 1992. godine bio “komandant jedne jedinice Teritorijalne odbrane” u Donjim Petrovićima.

Tužilaštvo tereti Kličkovića, Ostojića i Drljaču za niz zločina počinjenih tokom 1992. godine na području Bosanske Krupe. Između ostalog, sva trojica se, zajedno s Vješticom, terete i za udruženi zločinački poduhvat koji je otpočeo u ljeto 1991. godine.

U optužnici stoji da su “srpski vojnici”, koji su u okruženju držali Arapušu, 24. aprila 1992. godine dozvolili grupi pripadnika paravojske da uđu u naselje, prilikom čega su ovi pljačkali, premlatili nekoliko osoba i ubili trudnu ženu.

“Sjećam se da sam zajedno s muslimanskim predstavnicima iz Arapuše otišao u Krupu, gdje je tada bilo sjedište Kriznog štaba ili Ratnog predsjedništva, kako bismo razgovarali o preseljenju. Kasnije su mi kazali da su postigli dogovor s Kličkovićem da idu u Agiće”, kazao je Erceg, te dodao kako je Kličković potom donio drugu naredbu o njihovom preseljenju u Kamengrad, općina Sanski Most.

U optužnici se navodi da je 1. maja 1992. godine, “u skladu s pismenom naredbom Gojka Kličkovića”, bošnjačko stanovništvo iz naselja Arapuša prisilno iseljeno u Sanski Most.

“On je to iz sigurnosnih razloga uradio. Sjećam se da smo nudili muslimanima da ostanu u Arapuši, ali niko nije htio”, istakao je Erceg.

Kako je tokom unakrsnog ispitivanja istakla Odbrana Gojka Kličkovića, u ranijoj izjavi koju je dao Tužilaštvu BiH svjedok Erceg je kazao da su “muslimanski predstavnici” iz Arapuše razgovarali s Vješticom, “prvim čovjekom u gradu”, o preseljenju u Agiće.

Emina Kurtović, druga svjedokinja Tužilaštva, ispričala je kako je, zajedno s drugim mještanima Arapuše, 1. maja 1992. godine napustila svoj dom, te kako su je nekoliko dana prije toga “okrutno premlatili” pripadnici “Belih orlova”.

“Sjećam se da su jednog dana došli u selo i mene pretukli u kući, nakon čega sam bila sva crna. Imali su kape na glavama, šarena odijela i puške”, rekla je Kurtović i dodala da je tada ubijena jedna žena.

Svjedokinja je kazala da je Arapuša prethodno bila “opkoljena”.

Nastavak suđenja zakazan je za srijedu, 25. februar 2009. godine.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović