Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Svjedočeći u korist Tužilaštva BiH, Božo Erceg, bivši pripadnik Teritorijalne odbrane u Donjim Petrovićima, općina Bosanska Krupa, govorio je o učešću pripadnika “Suhih rebara“ u zločinima u Arapuši, te istakao da je “naredbu za preseljenje” civila iz tog naselja donio Gojko Kličković.

“Nakon što su ‘Suha rebra’, kako sam čuo od mještana Arapuše, došla i opljačkala ih, te ubila jednu ženu, nekoliko dana smo obezbjeđivali to naselje. Nedugo potom je stigla naredba o njihovom preseljenju, zbog čega su muslimanski predstavnici željeli da razgovaraju s Gojkom Kličkovićem i Miroslavom Vješticom”, objasnio je Erceg.

Erceg, koji je iskaz dao na suđenju Gojku Kličkoviću, Jovanu Ostojiću i Mladenu Drljači, kazao je da je od 24. aprila do sredine maja 1992. godine bio “komandant jedne jedinice Teritorijalne odbrane” u Donjim Petrovićima.

Tužilaštvo tereti Kličkovića, Ostojića i Drljaču za niz zločina počinjenih tokom 1992. godine na području Bosanske Krupe. Između ostalog, sva trojica se, zajedno s Vješticom, terete i za udruženi zločinački poduhvat koji je otpočeo u ljeto 1991. godine.

U optužnici stoji da su “srpski vojnici”, koji su u okruženju držali Arapušu, 24. aprila 1992. godine dozvolili grupi pripadnika paravojske da uđu u naselje, prilikom čega su ovi pljačkali, premlatili nekoliko osoba i ubili trudnu ženu.

“Sjećam se da sam zajedno s muslimanskim predstavnicima iz Arapuše otišao u Krupu, gdje je tada bilo sjedište Kriznog štaba ili Ratnog predsjedništva, kako bismo razgovarali o preseljenju. Kasnije su mi kazali da su postigli dogovor s Kličkovićem da idu u Agiće”, kazao je Erceg, te dodao kako je Kličković potom donio drugu naredbu o njihovom preseljenju u Kamengrad, općina Sanski Most.

U optužnici se navodi da je 1. maja 1992. godine, “u skladu s pismenom naredbom Gojka Kličkovića”, bošnjačko stanovništvo iz naselja Arapuša prisilno iseljeno u Sanski Most.

“On je to iz sigurnosnih razloga uradio. Sjećam se da smo nudili muslimanima da ostanu u Arapuši, ali niko nije htio”, istakao je Erceg.

Kako je tokom unakrsnog ispitivanja istakla Odbrana Gojka Kličkovića, u ranijoj izjavi koju je dao Tužilaštvu BiH svjedok Erceg je kazao da su “muslimanski predstavnici” iz Arapuše razgovarali s Vješticom, “prvim čovjekom u gradu”, o preseljenju u Agiće.

Emina Kurtović, druga svjedokinja Tužilaštva, ispričala je kako je, zajedno s drugim mještanima Arapuše, 1. maja 1992. godine napustila svoj dom, te kako su je nekoliko dana prije toga “okrutno premlatili” pripadnici “Belih orlova”.

“Sjećam se da su jednog dana došli u selo i mene pretukli u kući, nakon čega sam bila sva crna. Imali su kape na glavama, šarena odijela i puške”, rekla je Kurtović i dodala da je tada ubijena jedna žena.

Svjedokinja je kazala da je Arapuša prethodno bila “opkoljena”.

Nastavak suđenja zakazan je za srijedu, 25. februar 2009. godine.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu