Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Mediha Ćupina, dodatna svjedokinja Tužilaštva BiH na suđenju za zločine u istočnoj Hercegovini, ispričala je da je optuženi Krsto Savić bio u njenoj kući i pucao u namještaj, dok je Mileta Mučibabić pregledao telefonski imenik.

“Živjela sam s mužem i dvoje djece u porodičnoj kući u Nevesinju. U sklopu kuće živio je moj djever i njegova supruga. Čula sam da se nešto ruši u djeverovom stanu i prešla sam preko zajedničkog balkona. Vidjela sam Miletu da bira po imeniku, dok je Kićo držao pušku”, kazala je svjedokinja.

Pojasnila je da su Krstu Savića zvali Kićo, a Mileta je Milko Mučibabić. Za obojicu je svjedokinja kazala da ih poznaje odranije, te da su bili u prijateljskim vezama prije rata.

Tužilaštvo BiH tereti Savića i Mučibabića za zločin protiv čovječnosti počinjen u Nevesinju, Kalinoviku, Bileći i Gacku. Optuženi Savić je obavljao funkciju načelnika Centra službi bezbjednosti (CSB) Trebinje, dok je Mučibabić bio policajac u Nevesinju.

Optuženima se na teret stavlja nezakonito zatvaranje, mučenje, silovanje, prisilni nestanci, samovoljno uništavanje imovine, nanošenje velikih patnji, te primjenjivanje mjera zastrašivanja i terora.

Svjedokinja Ćupina je kazala da je iz djeverovog stana “Kićo s njom prešao u njen dio kuće i pucao u regal”.

“Moja kćerka i njena prijateljica su došle i počele govoriti ‘nemoj, Kićo’. Mislile su da će me ubiti. On je spustio pušku i rekao: ‘Srbin ne bije ženu!’”, kazala je svjedokinja, istaknuvši da se to dogodilo u junu 1992. godine.

Ćupina je ubrzo nakon ovog incidenta napustila Nevesinje i otišla u Crnu Goru.

Druga dodatna svjedokinja Tužilaštva BiH bila je Munevera Rahimić, nekadašnja sutkinja Višeg suda u Mostaru.

“Odlazila sam na ekshumacije na području Gacka, Nevesinja, zapadnog Mostara i Čapljine. Ekshumacije u mjestu Čanja kod Nevesinja se posebno sjećam jer su tijela bila zakopana na velikoj dubini”, kazala je svjedokinja Rahimić.

Prema optužnici, 16. juna 1992. godine pripadnici Stanice javne bezbjednosti Nevesinje učestvovali su u napadu na selo Čanje, općina Nevesinje, pri čemu je ubijeno devet civila, koji su uz pomoć građevinske mašine zakopani u zajedničku grobnicu.

Odbrane optuženih nisu imale pitanja za svjedoka, istaknuvši da prigovaraju jer Tužilaštvo BiH u dodatnim dokazima izvodi nove dokaze, a ne pobija dokaze Odbrana.

Sudsko vijeće je odgovorilo da je taj prigovor ranije odbilo, te da to ponovo čini.

Nastavak suđenja zakazan je za 18. februar 2009. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Ravnogorci okupljeni na Markovdan pozvali na ujedinjenje svih pokreta i stvaranje slobodne Srbije
Pozivima na ujedinjenje četničkih pokreta i stvaranjem slobodne Srbije, započelo je višednevno okupljanje pripadnika Ravnogorskog pokreta na Ravnog Gori.
Moguće pokretanje istrage protiv državnog ministra finansija zbog neodazivanja na javno saslušanje
Članovi državne komisije najavili su mogućnost pokretanja javne istrage protiv ministra finansija i nekih članova upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje jer se nisu odazvali pozivu na javno saslušanje o radu ove državne institucije.
Maloljetniku iz Osmaka konstatovane lake tjelesne povrede
Danku Vladičiću povećana kazna za zločin u Foči