Ponedjeljak, 17 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 Tužilaštvo BiH je pročitalo izjavu Ferida Šetovića datu tokom istrage u aprilu 2005. godine, u kojoj svjedok navodi da su Gojko Kličković, Miroslav Vještica i Mladen Drljača odgovorni za pojedine zločine u Bosanskoj Krupi počinjene tokom 1992. godine.

Šetović je preminuo 2008. godine, a iskaz je dao tokom istrage koju je Tužilaštvo, kako je kazao tužilac Philip Alcock, tada vodilo protiv Gojka Kličkovića i Miroslava Vještice.

“Vještica je bio kreator politike, a Gojko njen izvršilac jer je bio dobar govornik. Sjećam se da su Gojko, Mladen Drljača i Mirko Orelj na skupovima poslije izbora pozivali Srbe na život u jednoj državi. Sve što se dešavalo u Jasenici bilo je uz saglasnost Kličkovića i Vještice”, stoji u Šetovićevoj izjavi.

Tužilaštvo BiH tereti Gojka Kličkovića, Jovana Ostojića i Mladena Drljaču, između ostalog, za prisilna hapšenja, zatvaranja, psihička i fizička zlostavljanja i ubistva nesrpskog stanovništva s područja Bosanske Krupe tokom 1992. godine.

Sva trojica se, zajedno s Vješticom i Oreljom, terete i za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je počeo u ljeto 1991. godine, a imao je za cilj uspostavljanje takozvane Srpske opštine Bosanska Krupa koju će naseljavati većinom srpsko stanovništvo.

U izjavi se dalje navodi da je Šetović 23. aprila 1992. godine odveden iz svoje kuće u gradu Bosanska Krupa u Jasenicu, gdje je “zajedno s drugim muslimanima ispitivan pred vojnim sudom”.

“Izvodili su nas po jednog i morali smo prolaziti kroz špalir ispred suda, gdje smo i tučeni. Mladen Drljača je bio sudija, Orelj porotnik i Dmitar Ciganović tužitelj. Nakon ispitivanja u Jasenici sam ostao tri dana, poslije čega sam pušten na slobodu, i tada sam otišao u Arapušu”, navodi se u izjavi.

U optužnici stoji da je Drljača tokom 1992. godine bio predsjedavajući sudija pred Privremenim vojnim sudom u Jasenici, gdje su zatvorenici ispitivani, nasumično optuživani i neki pušteni na slobodu. U maju 1992. godine, izvjestan broj zatvorenika je poslije ispitivanja predat Vojnoj policiji, nakon čega su zatočeni u školu “Petar Kočić”.

Prije čitanja ovog iskaza Tužilaštvo BiH je saslušalo Samira Alijagića, koji je kazao da je sa 19 godina, tokom 1992. i 1993., bio zatočen u “zgradi blizu suda” u Krupi i logoru Kamenica kraj Drvara.

“Živio sam u selu Zalin do 1. maja 1992. godine kada je stigla naredba da se moramo iseliti i tada smo, u konvoju s mještanima s drugih područja, otišli u Sanski Most. Smjestili smo se u Donji Kamengrad, gdje su u novembru iste godine po mene došli pripadnici Vojne policije Dragan Popović i Duško Jakšić i odveli me u Krupu”, istakao je Alijagić.

Tokom zatočeništva u Krupi, kako je kazao Alijagić, bio je ispitivan i premlaćivan “gumenim palicama, kablom od struje, drvenim štapovima…”. U logor Kamenica je, zajedno s još dvojicom zatvorenika, prebačen 10. decembra 1992. godine, a gdje ostaje sve do 22. januara 1993., nakon čega je razmijenjen.

Nastavak suđenja zakazan je za utorak, 17. februar 2009. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Državni sud odredio pritvor Dodiku, Stevandiću i Viškoviću
Sud Bosne i Hercegovine je na prijedlog Državnog tužilaštva odredio pritvor predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, premijeru ovog entiteta Radovanu Viškoviću, te predsjedniku Narodne skupštine RS Nenadu Stevandiću.
Sud BiH još uvijek piše presudu Dodiku, rok može biti duži i od mjesec
Sud Bosne i Hercegovine još uvijek izrađuje pisani otpravak presude koju je izrekao Miloradu Dodiku za nepoštivanje odluka visokog predstavnika prije 16 dana. Iako to znači da je prošao najkraći zakonski rok za izradu presude, pravnici pojašnjavaju da je to uobičajena praksa Državnog suda i da može proći mjesec i duže.
Pudar: Početkom aprila iznošenje završnih riječi