Nedjelja, 4 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Suđenje Ratku Bundalu, Neđi Zeljaji i Đorđislavu Aškrabi, optuženima za zločine počinjene u Kalinoviku, nastavljeno je ispitivanjem Esada Bilića, vještaka grafologa, koji je na zahtjev Tužilaštva BiH izvršio vještačenje Knjige odlazaka zatvorenih lica na izvršavanje radnih obaveza iz jula 1992. godine.


Bundalo, Zeljaja i Aškraba se terete da su tokom 1992. i 1993. godine učestvovali u zločinu protiv čovječnosti počinjenom nad Bošnjacima s područja Kalinovika.

Tužilaštvo tereti Bundala i Zeljaju da su, između ostalog, učestvovali u formiranju logora “Barutni magacin” i zatvora u Osnovnoj školi “Miladin Radojević” te podrumskim prostorijama Stanice javne bezbjednosti (SJB) Kalinovik, gdje su “prisilno zatvoreni civili fizički i psihički zlostavljani”.U optužnici stoji da je Aškraba od 7. jula do 5. augusta 1992. godine rukovodiotim logorom.

Bilić je, na zahtjev Tužilaštva BiH, krajem decembra 2008. godine izvršio komparaciju spornih i nespornih rukopisa Neđe Vukovića, koji je prethodno svjedočio u korist Optužbe o zločinima u Kalinoviku, i potpisa izvjesnog Sime Simića u Knjizi odlazaka zatvorenih lica na izvršavanje radnih obaveza samo uz odobrenje komandanta i načelnika SM Kalinovik.

Tužilaštvo BiH tvrdi da je Knjiga odlazaka sačinjena u logoru “Barutni magacin”.

“Za Vukovića i Simića sam utvrdio brojnost istovjetnosti u spornim i nespornim rukopisima i potpisima. Analizom sam utvrdio da se u Knjizi odlazaka nalaze njihovi svojeručni rukopisi i potpisi”, rekao je Bilić.

Neđo Vuković, svjedok Tužilaštva BiH i bivši čuvar u logoru, krajem januara 2009. godine govorio je o “dobrovoljnim odlascima” zatočenih Bošnjaka na obavljanje različitih radova, te je kazao da su pripadnici SJB-a Kalinovik najčešće odvodili civile, o čemu su on i drugi stražari vodili evidenciju.

U Knjizi odlazaka koju je analizirao vještak Bilić, a kako je ranije kazao Vuković i kako tvrdi Tužilaštvo BiH, nalaze se imena osoba zatočenih u logoru “Barutni magacin” koje su odvođene na prisilne radove.

Vještak Bilić nije mogao s preciznošću kazati iz koje godine potječe Knjiga odlazaka, ali je istakao,odgovarajući na pitanja Tužilaštva BiH i Odbranâ, da je “najmanje stara pet godina” i da je tokom analize utvrdio da su u njoj sadržani rukopisi te potpisi i drugih osoba.

Nastavak suđenja zakazan je za četvrtak, 5. februar 2009. godine.



Najčitanije
Saznajte više
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama
Na suđenju za zločine na području Sapne, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je čuo da je u pritvor u Herama bio doveden jedan ratni zarobljenik i da je ubijen.
Majstorović i ostali: Ostala bez sestre i sa osam godina sama završila u logoru
Svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavila je da je 1992. u Vlasenici ostala bez sestre, oca i djeda, a da je ona, kao osmogodišnjakinja, razdvojena od majke i odvedena u logor.
Optuženi za zločine u Srebrenici negirali krivnju
Miljanović i ostali: Saznanja o odvođenju brata