Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Na suđenju Miloradu Trbiću, bivšem pomoćniku načelnika za bezbjednost Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS) optuženom za genocid u Srebrenici, Državno tužilaštvo iznijelo je prijedlog za uvođenje utvrđenih činjenica te najavilo saslušanje “šest dodatnih svjedoka i nekoliko materijalnih dokaza”.

Prije nego što Sudsko vijeće donese odluku o ovim prijedlozima, u ponedjeljak, 26. januara 2009. godine, bit će organizovan odlazak u Opštinski sud u Zvornik radi saslušanja zaštićene svjedokinje Tužilaštva BiH koja je “slabog zdravstvenog stanja”.

Tužilaštvo tereti Trbića da je u julu 1995. godine, u sklopu udruženog zločinačkog poduhvata, zajedno sa drugim pripadnicima vojske i policije, učestvovao u pogubljenju preko 7.000 muškaraca, te time počinio genocid u Srebrenici.

Tužilac Kwai Hong Ip obavijestio je Sud da je Tužilaštvo tokom novogodišnje pauze “pregledalo izvedene dokaze“ te došlo do zaključka da postoje “bitne stvari iz optužnice koje bi mogle biti bolje potkrijepljene dokazima”.

Zbog toga je, pojasnio je Ip, predloženo saslušanje šest novih svjedoka, od kojih su dva vještaka balističara. Za izvođenje ovih dokaza, tvrdi tužilac, potrebna su “dva sudska dana”.

Odbrana Milorada Trbića usprotivila se izvođenju dodatnih dokaza, ocijenivši prijedlog Tužilaštva “neprincipijelnim i nezakonitim”.

“Ne postoje valjani razlozi zašto tužilac tek sada predlaže ove svjedoke. Za mene je ovo neozbiljno zamajavanje suda. Predlažem da se optuženi pusti iz pritvora, pa onda možemo do beskonačnosti izvoditi dokaze”, kazao je Milan Trbojević, branilac optuženog.

Milorad Trbić se u pritvoru nalazi od njegovoga transfera iz Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY/MKSJ) 11. juna 2007., a suđenje mu je započelo 8. decembra iste godine.

Sudsko vijeće uvrstilo je u spis podnesak Tužilaštva, dok će konačnu odluku donijeti naknadno, naglasivši da se nada da će ovo biti “posljednji podnesak Tužilaštva”.

Na ovoj statusnoj konferenciji govorilo se i o saslušanju dvoje zaštićenih svjedoka koje je Tužilaštvo ranije najavilo.

Također, na statusnoj konferenciji govorilo se i o zaštitnim mjerama koje će biti obezbijeđene zaštićenom svjedoku P13, međutim javnost je bila isključena s tog dijela ročišta.

Osim ove, na suđenju Trbiću bile su održane još dvije statusne konferencije na kojima su se Tužilaštvo i Odbrana izjašnjavali o izvođenju dodatnih dokaza.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao