Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Momir Pelemiš i Slavko Perić odbili su da se izjasne o krivici po optužnici koja ih tereti da su u julu 1995. godine učestvovali u genocidu počinjenom u Srebrenici. Kako je rečeno u sudnici, njihovi branioci nisu imali dovoljno vremena da prouče sve dokaze koje im je dostavilo Tužilaštvo BiH.

Sudija za prethodno saslušanje udovoljio je zahtjevu Odbranâ i odgodio izjašnjenje za 16. januar 2009. godine.

“Dobili smo materijal sa oko 7.000 stranica. U ovom trenutku bilo bi neozbiljno i neprofesionalno da branilac savjetuje svog klijenta da se izjasni. Plašim seda je to za Odbranu teška pozicija”, kazao je Miodrag Stojanović, Perićev branilac.

Prema navodima optužnice, Pelemiš i Perić su “planirali, naredili i pomagali” ubistva oko 1.200 Srebreničana u Vojnoj ekonomiji Branjevo, koji su prvobitno bili zatvoreni u školi “Kula” u Pilici, općina Zvornik, kao i ubistva oko 600 muškaraca zatvorenih u Domu Pilica.

Ubistva su, navodi se u optužnici, počinjena 15. i 16. jula 1995. godine.

Tužilaštvo BiH smatra da je Pelemiš u to vrijeme bio zamjenik komandanta inačelnika štaba Prvog bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpsk (VRS), a Perić pomoćnik komandanta za bezbjednost iste brigade.

Pelemiš i Perić optuženi su kao “svjesni učesnici udruženog zločinačkog poduhvata”, zajedno sa drugim pripadnicima VRS-a i Ministarstva unutrašnjih poslova RS-a.

Obojicu su uhapsili pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) početkom novembra 2008. godine, od kada se i nalaze u pritvoru.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao