Ponedjeljak, 21 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Momir Pelemiš i Slavko Perić odbili su da se izjasne o krivici po optužnici koja ih tereti da su u julu 1995. godine učestvovali u genocidu počinjenom u Srebrenici. Kako je rečeno u sudnici, njihovi branioci nisu imali dovoljno vremena da prouče sve dokaze koje im je dostavilo Tužilaštvo BiH.

Sudija za prethodno saslušanje udovoljio je zahtjevu Odbranâ i odgodio izjašnjenje za 16. januar 2009. godine.

“Dobili smo materijal sa oko 7.000 stranica. U ovom trenutku bilo bi neozbiljno i neprofesionalno da branilac savjetuje svog klijenta da se izjasni. Plašim seda je to za Odbranu teška pozicija”, kazao je Miodrag Stojanović, Perićev branilac.

Prema navodima optužnice, Pelemiš i Perić su “planirali, naredili i pomagali” ubistva oko 1.200 Srebreničana u Vojnoj ekonomiji Branjevo, koji su prvobitno bili zatvoreni u školi “Kula” u Pilici, općina Zvornik, kao i ubistva oko 600 muškaraca zatvorenih u Domu Pilica.

Ubistva su, navodi se u optužnici, počinjena 15. i 16. jula 1995. godine.

Tužilaštvo BiH smatra da je Pelemiš u to vrijeme bio zamjenik komandanta inačelnika štaba Prvog bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpsk (VRS), a Perić pomoćnik komandanta za bezbjednost iste brigade.

Pelemiš i Perić optuženi su kao “svjesni učesnici udruženog zločinačkog poduhvata”, zajedno sa drugim pripadnicima VRS-a i Ministarstva unutrašnjih poslova RS-a.

Obojicu su uhapsili pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) početkom novembra 2008. godine, od kada se i nalaze u pritvoru.

Najčitanije
Saznajte više
Ramić Ćamil i ostali: Odbrana predlaže isključivo oslobađajuću presudu
Odbrana Ćamila Ramića, optuženog za zločine na području Višegrada, zatražila je oslobađajuću presudu, navodeći da nije dokazano da je optuženi bio nadređen Vojnoj policiji niti da je imao saznanja o postupanju prema zarobljenicima.
Za zločine u Rogatici sedam godina zatvora
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Slavišu Đerića na tri godine, a Nenada Ujića na četiri godine zatvora zbog nečovječnog postupanja prema civilima zatočenim u Rogatici.
Optuženi za zločine u Banovićima negirao krivicu
Ristić i ostali: Povukli se iz rovova da prođe kolona