Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

godine.

Odlukom sudije Carmela Aguisa, predsjedavajućeg Vijeća Tribunala u Haagu, 5. februara 2009. godine započet će suđenje Florence Hartmann, bivšoj glasnogovornici Tužilaštva u Haagu.

Suđenje će početi “pretpretresnom konferencijom”, te izlaganjem uvodnih riječi.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY/MKSJ) je u augustu 2008. optužio Hartmann za nepoštivanje Suda jer je u svojoj knjizi Mir i kazna, objavljenoj 2007., te potom i tekstu “Skriveni ključni dokumenti o genocidu” iz 2008. godine, objelodanila povjerljive podatke u vezi sa odlukama Žalbenog vijeća u slučaju protiv Slobodana Miloševića.

Na pojavljivanju u Sudu 14. novembra, Hartmann je odbila da se izjasni o krivici te je Sud konstatovao da se “optužena izjasnila da nije kriva po objema tačkama optužnice”.

Odlukom Tribunala također se nalaže Tužilaštvu i Odbrani da Vijeću dostave “listu svjedoka” koji će dati svoj iskaz, te informacije o čemu će svjedočiti, kao i na koje će se tačke optužnice odnositi iskaz.

Obje strane su već ranije najavile da će im za dokazni postupak – iskaze svjedoka i materijalne dokaze – biti potreban “dan, ili dan i po”.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve