Članak

Karadžić želi kontakt s novinarima

20. Novembra 2008.00:00
Radovan Karadžić pristao dati intervju za jedne holandske novine, ali mu to ne dozvoljava haški registrar.

This post is also available in: English

Radovan Karadžić,koji se nalazi u pritvoru Haškog tribunala, žalio se na odluku tamošnjeg registrara kojom mu se zabranjuje kontakt sa novinarkom holandskog lista Revu.


U svojoj žalbi Karadžić se poziva na slobodu govora, koja je zagarantovana Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, te nizom odluka što se tiču davanja dozvole pritvorenicima i zatvorenicima da komuniciraju sa medijima, donesenih uglavnom u SAD-u.

Nerma Jelačić, glasnogovornica suda u Haagu, za Justice Report ističe da je odluka Registrara donešena “u skladu sa pravilima Tribunala”.

“Upravilima Tribunala zabranjen je pristup novinarima pritvorskoj jedinici i nikada nismo imali novinare, međunarodne ili domaće, u posjeti optuženima. Tokom boravka u pritvorskoj jedinici optuženima je zabranjen bilo kakav kontakt s njima”, pojasnila je Jelačić.

Jelačić dodaje i da Sekretar ima pravo da zabrani posjetu onih osoba za koje se pretpostavlja da će ishod te posjete biti objavljen u medijima. Ona jejoš napomenula da su ove odredbe sadržane u Pravilniku pritvorske jedinice.


Karadžić je krajem oktobra, a onda ponovo 7. novembra, zatražio od Tribunala damu se odobri kontakt sa novinarkom Zvezdanom Vukojević, koja je od njegatražila intervju za list za koji trenutno radi.


Karadžić je pristao na intervju kako bi, stoji u njegovom pismu, imao mogućnost da kaže svoju stranu istine. U prvobitnom zahtjevu upućenom registraru stojida je godinama “demoniziran” u medijima i da je to radio tužilac iz Haaga.


“Naročito sam primijetio da su tužilac, američki State Department i bivši ambasador Richard Holbrooke često i javno negirali postojanje sporazuma one procesuiranju mene pred MKSJ-om. Mislim da bi bilo fer samo kada bih ja mogao odgovoriti u istom maniru”, piše Karadžić.


Zahtjev mu je registrar odbio odlukom od 10. novembra u kojoj stoji da jedan odrazloga odbijanja jeste ocjena da, ukoliko ovakav kontakt bude dozvoljen,postoji mogućnost da se “iznesu detalji o pritvoru i sigurnosnim mehanizmima”,te da bi to moglo predstavljati “prijetnju sigurnosti i obezbjeđenju, posebno ako novinar koji dođe u posjetu otkrije takve detalje”.


“Također, mogućnost senzacionalističkog izvještavanja nije isključena, što može,smatra registrar, imati negativne posljedice za vas te se miješati sa pravnim procesom pred Tribunalom”, navodi se u odluci.

Karadžić smatra da ovakva obrazloženja nisu “dovoljno dobra”, te da zvanična web stranica nudi mnogo više detalja o pritvorskoj jedinici nego će novinar koji dolazi u posjetu moći vidjeti. Također se žalio jer registrar nije razmotrio mogućnost telefonskog ili pisanog intervjua.

U svojoj žalbi Karadžić se poziva i na UN-ovu konvenciju o građanskim ipolitičkim pravima, u kojoj stoji da “svako mora imati pravo na slobodu izražavanja: to pravo mora uključivati slobodu da traži, prima informacije i ideje svake vrste”.

Odluka će biti donesena naknadno.


This post is also available in: English