Subota, 28 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Florence Hartmann, bivša glasnogovornica Haškog tužilaštva, pred Vijećem Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) ponovo će se pojaviti 14. novembra, kada bi se trebala izjasniti o krivici za nepoštivanje suda.

Na prvom pojavljivanju pred sudom, 27. oktobra, Hartmann je tražila da se njeno izjašnjenje odgodi, a njen pravni zastupnik je to obrazložio činjenicom da još uvijek nije siguran da li će je on zastupati u ovom predmetu.

Hartmann je, po “nalogu u smislu optužnice” koju je izdao Haški tribunal, optužena da je u svojoj knjizi Mir i kazna, objavljenoj 2007., te potom i tekstu “Skriveni ključni dokumenti o genocidu” iz 2008. godine, objelodanila povjerljive podatke u vezi sa odlukama Žalbenog vijeća u slučaju protiv Slobodana Miloševića.

Miloševiću se pred Tribunalom sudilo za zločine u BiH, ali postupak protiv njega nikada nije okončan jer je 2006. godine umro u pritvoru u Scheveningenu.

Hartmann je u to vrijeme bila glasnogovornica Carle Del Ponte, tadašnje glavne tužiteljice u Haagu.

Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude za zločin u Konjicu
U Sudu Bosne i Hercegovine je za narednu sedmicu najavljeno izricanje presude Enesu Jahiću, optuženom za zločin na području Konjica.
Predavanje o demokratiji u Banjoj Luci održao američki ultradesničar
Navodeći da u BiH niko ne želi rat i kako je definiranje demokratije licemjerno, Curtis Yarvin, američki ultradesničar koji je ocijenjen kao promoter antidemokratskih stavova, održao je predavanje na Fakultetu političkih nauka u Banjoj Luci.
Kapiću potvrđena kazna za planiranje terorističkog napada