Subota, 5 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Sud BiH je sa nastavka suđenja Momiru Saviću isključio javnost zbog svjedočenja zaštićenog svjedoka T.B., koji je trebao iskaz dati u korist Državnog tužilaštva.

Šaban Maksumić, predsjedavajući Sudskog vijeća, kazao je da su prihvatili prijedlog Tužilaštva da se isključi javnost “s ciljem zaštite intimnog života svjedoka i njegove porodice”.

“Ne možemo detaljno obrazlagati zašto je isključena javnost, jer bismo samim time mogli otkriti identitet svjedoka”, kazao je Maksumić.

Tužilaštvo BiH tereti Momira Savića da je, prvo kao pripadnik paravojne formacije a kasnije kao komandir Treće čete Višegradske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), tokom 1992. godine učestvovao u protjerivanju,hapšenju, premlaćivanju, ubistvima i silovanjima na širem području Višegrada.

Prema zvaničnom rasporedu Suda BiH, nastavak suđenja je 19. septembra 2008. godine.

Najčitanije
Saznajte više
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
Naredne sedmice počinje WARM festival
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima