Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Rok za podnošenje žalbe na rješenje istražnog sudije o ispunjenosti uslova za izručenje Radovana Karadžića iz Srbije Haškom tribunalu ističe 25. jula ove godine. Nakon toga Okružni sud u Beogradu donijet će konačno rješenje o izručenju, a zatim će Vlada Srbije narediti njegovo izručenje.

Svetozar Vujačić, Karadžićev advokat, najavio je žalbu, ali će je, kako je više puta ponovio medijima, predati “u petak u kasnim poslijepodnevnim satima”, da bi Okružni sud u Beogradu odluku o izručenju njegovog branjenika donio iduće sedmice.

Prema zakonu o saradnji sa Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY), Okružni sud u Beogradu ima tri dana da razmotri žalbu i donese rješenje da li su ispunjeni uslovi za prebacivanje Karadžića u Haag.

“Kada Sudsko vijeće zaprimi žalbu, sastat će se da o njoj odluči”, kazala je Ivana Ramić, glasnogovornica Okružnog suda u Beogradu.

Ako Sud odbaci žalbu, rješenje postaje pravosnažno i dostavlja se Ministarstvu pravde, koje donosi odluku o predaji haškog optuženika, a koju dalje sprovodi Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Radovan Karadžić, nekadašnji najtraženiji haški bjegunac, uhapšen je 21. jula ove godine u okolini Beograda, poslije 13 godina skrivanja. Haško tužilaštvo ga tereti za genocid, zločin protiv čovječnosti i kršenje međunarodnih konvencija počinjene od 1992. do 1995. godine u Bosni i Hercegovini, gdje je kao predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) obavljao i funkciju prvog predsjednika Republike Srpske (RS).

Karadžića je u pritvoru u Beogradu posjetio Mladen Bosić, sadašnji predsjednik SDS-a, koji je novinarima nakon izlaska rekao da to nije bio politički susret, te da se “Karadžić osjeća dobro i psihički i fizički”, ali mu “teško pada što su mnogi ljudi bili progonjeni dok su za njim tragali”.

“Naša stranka će učiniti sve da pomogne Karadžiću u procesu koji će se voditi protiv njega u Haškom tribunalu”, kazao je Bosić novinarima, istaknuvši da su u SDS-u svjesni da je “suđenje Karadžiću, ustvari, suđenje RS-u”.

Pomoć Karadžićevoj odbrani, dodao je Bosić, interes je Republike Srpske, odnosno “državni i nacionalni interes koji je iznad svih dnevnih pitanja”.

Iz evidencije članstva SDS-a Karadžić je izbrisan 2001. godine, a Bosić kaže da se to dogodilo pod pritiskom međunarodne zajednice, koja je prijetila zabranom rada te stranke.

Za razliku od Bosića, članovi Karadžićeve porodice nisu uspjeli posjetiti Radovana u Beogradu jer ne posjeduju putne dokumente, koji su im oduzeti u januaru ove godine zbog sumnje da su dio mreže pomagača haškim bjeguncima.

Kada Karadžić bude došao u Haški tribunal, a što bi trebalo biti iduće sedmice, odmah će se pojaviti pred Pretresnim vijećem tog suda, koje će mu pročitati optužnicu. Prema pravilima MKSJ-a, Karadžić bi se o krivici trebao izjasniti u roku od 30 dana od prvog pojavljivanja pred sudijom ili pretresnim vijećem.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu