Nedjelja, 27 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) odobrio je prijevremeno puštanje Duška Tadića, koji je odslužio više od dvije trećine 20-godišnje zatvorske kazne za zločine u Prijedoru.

Tadić je tražio da nakon izlaska iz zatvora bude deportovan u Srbiju, čije je državljanstvo dobio u martu 2006. godine, i pored toga što ima i državljanstvo BiH.

Prvi haški optuženik, Duško Tadić je osuđen 2000. godine na 20 godina zatvora zbog zločina u logoru Omarska, općina Prijedor, počinjenih tokom 1992., dok je bio predsjednik lokalnog odbora Srpske demokratske stranke (SDS) u Kozarcu. Iste godine upućen je na služenje kazne u Njemačkoj.

U odluci MKSJ/ICTY-a od 17. jula ove godine stoji kako je Republika Srbija “izrazila svoju spremnost da primi Tadića”, te da ne postoje nikakve prepreke za udovoljenje njegovom zahtjevu.

“Ocjenjujem da je Tadić iskazao znakove rehabilitacije. Redovno obavlja posao u zatvorskoj kuhinji i nije bio podvrgnut nikakvim disciplinskim mjerama za vrijeme odsluženja kazne. Iako u pismu predstavnici njemačkog zatvora ističu da nije iskazao kajanje za počinjene zločine, smatram da njihova zapažanja ne mogu imati veliku težinu, u nedostatku izvještaja psihologa”, navodi se u pisanoj odluci koju je potpisao sudija Fausto Pocar, predsjednik Tribunala.

Tadić je dvije trećine kazne odslužio još u junu 2007. godine, ali je, u prepisci koju je vodio sa predstavnicima Tribunala i srbijanske ambasade u Haagu, istakao da nije želio pristati na ranije puštanje jer je bio “zabrinut da mu neće biti dozvoljeno da se vrati u Srbiju”, te da će njegovo uslovno puštanje “zloupotrijebiti njemačke vlasti”.

Tadić je uhapšen 1994. u Münchenu, Njemačka, i predat Tribunalu, gdje mu je suđenje počelo 1996. godine i trajalo 79 dana.

Najčitanije
Saznajte više
Ured disciplinskog tužioca zatražio sankcionisanje sutkinje iz Mostara
Ured disciplinskog tužioca zatražio je od Disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća da zbog nemara ili nepažnje u vršenju službene dužnosti i neopravdanog kašnjenja u izradi odluke ili procesnim radnjama kazni sutkinju Mirjanu Kevo, dok je njen punomoćnik predložio oslobađajuću odluku.
Državno tužilaštvo formiralo predmet protiv entitetskog ministra Miloša Bukejlovića
Državno tužilaštvo formiralo je predmet protiv ministra pravde Republike Srpske Miloša Bukejlovića zbog neizvršavanja odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o privremenom stavljanju van snage zakona kojim bi se formiralo paralelno entitetsko pravosudno regulatorno tijelo, saznaje Detektor.
Visoki predstavnik obustavio finansiranje SNSD-a i Ujedinjene Srpske