Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Zbog lošeg zdravstvenog stanja opuženog, Sudsko vijeće je, na prijedlog Odbrane, ukinulo mjere zabrane Veljku Bašiću, koji se tereti za zločine počinjene nad Bošnjacima s područja Vlasenice.

Tužilaštvo BiH tereti Bašića, kao bivšeg upravnika logora Sušica i pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS), da je od aprila do septembra 1992. godine učestvovao u zločinima protiv civilnog stanovništva počinjenim na području Vlasenice.

Sud BiH je Bašiću krajem januara 2008. godine odredio mjere zabrane, koje su podrazumijevale: zabranu napuštanja općine Vlasenica, zabranu promjene mjesta boravka bez prethodnog odobrenja Suda, obavezu javljanja u policijsku stanicu, zabranu kontaktiranja sa osobama koje bi mogle biti svjedoci ili potencijalni osumnjičeni, kao i zabranu razgovora o ovom predmetu sa svim osobama osim sa advokatom.

Odbrana je zatražila ukidanje mjera zabrane javljanja u policijsku stanicu, “kako bi optuženi mogao odlaziti na liječenje u bolnicu u Zvornik”, nakon što su liječnici utvrdili da je “trajno nesposoban za suđenje”.

Zbog lošeg zdravstvenog stanja Sudsko vijeće je Bašića početkom jula 2008. godine izdvojilo iz optužnice kojom Tužilaštvo za iste zločine tereti Predraga Bastaha i Gorana Viškovića.

U optužnici stoji da su Bastah i Višković “svojim činjenjem i poticanjem doprinijeli i ojačali funkcionisanje logorskog sistema zlostavljanja i progona” kako u logoru Sušica, tako i u drugim zatvorima u Vlasenici tokom 1992. godine.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao