Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Nakon što je zaključio da ne postoji opasnost od utjecaja na svjedoke i eventualne saučesnike, Državni sud je donio odluku o puštanju Neđe Zeljaje i Đorđislava Aškrabe iz pritvora, uz određene mjere zabrane.

Zeljaja i Aškraba se, zajedno sa Ratkom Bundalom, terete za zločin protiv čovječnosti počinjen nad Bošnjacima iz Kalinovika tokom 1992. i 1993. godine.

Odlukom Suda BiH, Zeljaja i Aškraba su obavezni da se dva puta sedmično javljaju u Stanicu javne bezbjednosti (SJB) Kalinovik, te im se zabranjuje kontakt sa potencijalnim svjedocima, osumnjičenima i “aktivnim sudionicima u ovom krivičnom djelu”, kao i razgovor o predmetu sa bilo kim osim sa svojim braniocima.

Aškraba i Bundalo se u pritvoru nalaze od 31. augusta, a Zeljaja od 29. novembra 2007. godine.

Na ročištu održanom 10. juna 2008. godine Sud BiH je saopćio kako je Ustavni sud BiH ukinuo njihovu odluku iz novembra 2007. kojom se Neđi Zeljaji izriče pritvor kako bi se obezbijedilo “da svjedoci budu saslušani bez prijetnji i pritisaka”.

Ustavni sud smatra da, ukoliko je pritvor određen na osnovu pretpostavki da bi osoba mogla utjecati na svjedoke ali bez konkretnih i valjanih dokaza, to predstavlja kršenje Ustava BiH te Evropske konvencije o ljudskim pravima.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao