Ponedjeljak, 17 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

 

Zrinka Pinčića uhapsili su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), po nalogu Tužilaštva BiH, koje ga sumnjiči za ratni zločin protiv civilnog stanovništva počinjen u Konjicu.

Kako Justice Report saznaje u Tužilaštvu BiH, pretpostavlja se da je osumnjičeni bio pripadnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

Pinčić je osumnjičen za višestruko silovanje Srpkinje zarobljene na području Konjica, počinjeno u periodu od novembra 1992. do marta1993. godine. Iz Tužilaštva nisu mogli dati više podataka o tome gdje je ova žrtva bila zarobljena, budući da od Suda BiH namjeravaju tražiti mjere zaštite za nju, pojašnjeno je.

Pinčić će biti predat Tužiocu Regionalnog tužilačkog tima zapodručje zapadne Hercegovine i dolinu Neretve, koji će ga saslušati, te nakon toga odlučiti da li će tražiti određivanje pritvora.

Najčitanije
Saznajte više
Izvještaj OSCE-a: Zločini iz mržnje i dalje prisutni u visokom stepenu
Izvještaj u kojem je sudjelovao i BIRN BiH pokazuje da Bosna i Hercegovina bilježi poboljšanje u evidentiranju i procesuiranju zločina iz mržnje, ali i da je i dalje veliki postotak ovih slučajeva.
Aldina Jahić. Foto: Facebook
Uhapšeni za ubistvo Aldine Jahić nije imao mjere zabrane dok čeka na suđenje za ugrožavanje sigurnosti po prijavi druge žene
Muškarac koji je uhapšen za ubistvo Aldine Jahić u Mostaru nije imao nikakve mjere zabrane iako je po drugoj prijavi čekao suđenje od maja mjeseca ove godine za ugrožavanje sigurnosti, potvrdile su institucije. Organizacije koje se bave zaštitom ženskih prava najavile su sutra mirnu šetnju kako bi poručili da femicid ne smije ostati samo nekažnjeni zločin naveden u zakonima.
Ulazak u Evropsku uniju mora biti zasnovan na zaslugama
Simbad Bajrektarević: Poznanstvo sa optuženim kroz posao
Miodrag Malić: Suđenje odgođeno zbog nedolaska optuženog