Utorak, 3 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Osam mjeseci od izricanja nepravosnažne presude Kreši Lučiću, kojom je osuđen na šest godina zatvora zbog zločina počinjenih na području Kreševa, Apelaciono vijeće Suda BiH je uvažilo žalbe Tužilaštva i Odbrane i naložilo obnavljanje procesa, istaknuvši da je došlo do “bitnih povreda odredbi krivičnog postupka”.

U septembru prošle godine Lučić je proglašen krivim jer je, kao zapovjednik voda Vojne policije Hrvatskog vijeća obrane (HVO), protiv pravno lišavao slobode Bošnjake iz Kreševa, te ih mučio i držao zatvorene u nehumanim uslovima u logorima formiranim na području ove općine. Jedan od tih logora bio je u silosu “Šunje”.

Lučić je oslobođen krivnje po tački optužnice koja se odnosila na zlostavljanje jedne osobe.

Na prvostepenu presudu su obje strane uložile žalbu, pri čemu se Optužba žalila na njen oslobađajući dio, dok se Odbrana žalila kako na visinu kazne, tako i na kvalifikaciju krivičnog djela, ali i primjenu Krivičnog zakona BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Zbog kašnjena u izradi odluke pokrenut postupak protiv sutkinje iz Banja Luke
Za kraj je aprila je zakazana glavna rasprava protiv Biljane Vučetić, sutkinje Osnovnog suda u Banja Luci, koja se disciplinskom tužbom tereti da je neopravdano kasnila po zahtjevu za izuzeće u predmetu koji je vodila, kao i da je prekršila princip Etičkog kodeksa sudija koji su doveli do narušavanja ugleda i integriteta pravosuđa, rečeno je na pripremnom ročištu.
Disciplinski postupak protiv sudije iz Višegrada zbog nedostavljanja izvještaja o imovini
Ured disciplinskog tužioca podnio je disciplinsku tužbu protiv Sandra Nalića, sudije Osnovnog suda u Višegradu, zbog kršenja odredbi Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću o dostavljanju izvještaja o imovini i interesima, rečeno je na pripremnom ročištu.
Naredne sedmice počinje suđenje za zločine u Zenici
BiH meta kineskih hakera, objavio Google