Srijeda, 27 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Zaštićeni svjedok Tužilaštva BiH je, u unakrsnom ispitivanju na suđenju Ratku Bundalu, Neđi Zeljaji i Đorđislavu Aškrabi, kazao da je od kraja aprila 1992. godine policija bila pod vojnom komandom kojoj je na čelu bio prvooptuženi i Rade Pavlović, koji je prethodno svjedočio.

Bundalo se obratio Sudskom vijeću rekavši da je sve što je svjedok rekao “čista laž”.

Ovu trojku Tužilaštvo BiH tereti za ubistva, silovanja, zatvaranja, mučenja, prisilne nestanke i pljačku imovine Bošnjaka sa područja Kalinovika tokom 1992. i 1993. godine.

U tom periodu, prema optužnici, Bundalo je bio komandant Taktičke grupe Kalinovik, Zeljaja komandir SJB-a Kalinovik, a Aškraba nadzornik logora “Barutni magacin”, u kojem su bili zatočeni muškarci Bošnjaci.

Tužilaštvo je na prethodnom ročištu (14. aprila) direktno ispitalo ovog svjedoka, koji je rekao da je bivši pripadnik Stanice javne bezbjednosti Kalinovik.

“Policija je obezbjeđivala školu ‘Miladin Radojević’, gdje su bili zarobljenici”, kazao je svjedok A.

Identitet ovog svjedoka djelomično je otkrio trećeoptuženi Aškraba, koji nije imao pitanja za svjedoka, ali ga je oslovio imenom i pozdravio, na što Sudsko vijeće nije reagiralo.

Na insistiranje Odbrane optuženog Ratka Bundala, svjedok A je rekao imena osoba što su navodno učestvovale u strijeljanju Bošnjaka na planini Rogoj, u blizini Kalinovika, a koja je saznao od prijatelja “koji više nije među živima”.

“Bošnjake na Rogoju strijeljali su Marinko Bjelica, Blaško Badnjar i Mićo Simić”, kazao je svjedok, dodavši da im je to naredio Bundalo, ali da on nije vidio pisanu naredbu.

Tužilaštvo je negiralo da se protiv navedenih lica vodi krivični postupak.

Svjedok je također rekao da su u Kalinovik više puta dolazile jedinice Pere Eleza i ulazile u prostorije gdje su bili zatvorenici, te da se on sreo sa Elezom, koji mu je kazao da je dobio oružje od Radeta Pavlovića.

Pero Elez je bio komandant Miljevinskog bataljona iz Foče. Smatra se da je poginuo u toku rata.

Nastavak suđenja zakazan je za 23. april 2008. godine, kada će biti saslušan još jedan zaštićeni svjedok.

Najčitanije
Saznajte više
Godišnjica formiranja logora “Trnopolje”: Osnov za izgradnju društva su istina i pravda
Denisa Hekić iz prijedorskog naselja Bičćani imala je osam godina kada je dovedena u “Trnopolje”, a nekoliko dana prije kod kuće su ubijeni njeni otac i majka, te još nekoliko članova uže i šire porodice. Danas je prvi put od rata došla da obiđe prostor Doma kulture u Trnopolju, objekta u kojem je bio smješten logor.
Prijave u tri tužilaštva – ko će procesuirati govor mržnje ministra Srđana Amidžića
Banjalučko okružno javno i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zaprimili su prijave za govor mržnje protiv Srđana Amidžića, državnog ministra finansija, potvrđeno je za Detektor.
Dodik najavio dolazak Putina u Banju Luku. Može li ga BiH zaustaviti?
Sutra obilježavanje 31. godišnjice zločina na tuzlanskoj Kapiji