Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Nakon što su ih pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili prošle sedmice, 20. marta, te Tužilaštvo saslušalo, Sud BiH je odredio jednomjesečni pritvor za Boška Lukića i Marka Adamovića.

Obojica se dovode u vezu sa zločinima počinjenim na području Ključa tokom 1992. godine.

Tužilaštvo smatra da su Lukić i Adamović od aprila do decembra 1992. godine, “zajedno sa drugim članovima Kriznog štaba općine Ključ”, učestvovali u planiranju, podsticanju, te da su “pomagali i učestvovali u kampanji progona nesrpskog stanovništva općine Ključ”.

Boško Lukić je bio komandant Štaba Teritorijalne odbrane (TO), te član Kriznog štaba i član Komande odbrane grada Ključ. Marko Adamović je bio član Kriznog štaba, komandant Komande odbrane grada i zamjenik komandanta Ključkog bataljona TO-a.

U prijedlogu Tužilaštva za određivanje pritvora stoji da je nakon granatiranja naselja Pudin Han, Velagići, Plamenice, Prhovo, Krasulje, Ramići i Biljani, sve civilno stanovništvo istjerano iz svojih kuća, “nakon čega su vojno sposobni muškarci razdvojeni od žena i djece, te zatvoreni u prostorije Službe javne bezbjednosti i Osnovne škole ‘Nikola Mačkić’”.

Muškarce su navodno pripadnici vojske i milicije ispitivali i psihički i fizički maltretirali, nakon čega su neki pušteni kući, dok je njih više od 1.000 odvedeno u logor na Manjači.

Dalje se navodi da su sve osobe koje su puštene kući, te one koje uopće nisu bile zatvarane, prognane ili ubijene. Na taj način je ubijeno više od 300 civila.

Osim toga, Boško Lukić i Marko Adamović osumnjičeni su da su planirali i podstrekavali napad i uništenje privrednih i vjerskih objekata nesrpskog stanovništva općine Ključ.

Sud je nakon razmatranja podnesenog dokaznog materijala utvrdio da postoji osnovana sumnja da su osumnjičeni počinili krivično djelo koje im se stavlja na teret.

Ime Marka Adamovića se spominje u optužnici Tužilaštva BiH protiv Vinka Kondića, nekadašnjeg člana Kriznog štaba i načelnika Stanice javne bezbjednosti općine Ključ, gdje stoji da je prisustvovao sastancima članova Kriznog štaba, koji su se 1992. godine održavali skoro svakog dana.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao