Subota, 23 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Razmatrajući zahtjev Odbrane, Sud BiH je donio odluku kojom se ukida pritvor Šefiku Aliću, bivšem pripadniku Armije BiH optuženom za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika. Sud je Aliću također odredio mjere “zabrane prisustva društvenim okupljanjima na području općina Bužim i Bosanska Krupa”, kao i “zabranu sastajanja sa svim svjedocima čija se imena spominju u optužnici”.

Alić se u pritvoru nalazio od 2. novembra 2006. godine, kada je, po nalogu Suda BiH, uhapšen u svojoj kući u Bužimu.

Bivši pomoćnik komandanta bataljona “Hamze” u sastavu 505. bužimske brigade Petog korpusa optužen je da je 5. augusta 1995. godine učestvovao u operaciji “Oluja”, prilikom koje su zarobljena, maltretirana, a potom i ubijena četiri pripadnika vojske Srpske Krajine.
 
Suđenje Aliću je počelo 11. maja ove godine i trenutno je u toku izvođenje dokaza Tužilaštva.

Najčitanije
Saznajte više
FUP uhapsio muškarca koji je prijetio masovnim ubistvima
Službenici Federalne uprave policije uhapsili su u Sarajevu osobu osumnjičenu za upućivanje prijetnji masovnim ubistvima.
Zgrada Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Naredne sedmice izricanje presude za zločine u Čajniču
Apelaciono odjeljenje Suda BiH sljedeće sedmice izreći će presudu Ramizu Durakoviću, nekadašnjem komandantu 43. drinske brigade koji se tereti za zločine na području Čajniča.

Srbija ignoriše haškog eksperta ze Šešeljev predmet
U Srebrenici ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe zamotani u deku