Subota, 10 januara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sud BiH ukinuo je pritvor Rajku Vukoviću te mu odredio “mjere zabrane”, koje podrazumijevaju zabranu napuštanja mjesta boravka i obavezu svakodnevnog javljanja u Policijsku stanicu Foča. Također mu je zabranjen “kontakt sa osobama čija su imena navedena u optužnici”, stoji u obrazloženju.

Rajko je, zajedno s bratom Rankom, optužen za učestvovanje u progonu civila Bošnjaka sa područja općine Foča. Vukovići su optuženi za učestvovanje u “udruženom zločinačkom poduhvatu” s ciljem “lišavanja života drugih osoba”.

Sud BiH je Rajku Vukoviću odredio pritvor 13. jula ove godine, nakon što ga je SIPA uhapsila dva dana ranije na području Foče. U septembru mu je bio produžen pritvor, kada je objavljeno da će trajati “do okončanja glavnog pretresa”.

Rajko Vuković se nije želio pojaviti pred Sudom kako bi se izjasnio o krivici, mada su mu date dvije prilike da to uradi. Kako se nije pojavio na drugom ročištu, Sud je zaključio da negira navode optužnice.

Najčitanije
Saznajte više
Vidoje Blagojević ispred Suda BiH. Foto: Detektor
Blagojević i ostali: Svjedočenje bez prisustva javnosti
Suđenje za zločine u Zvorniku nastavljeno je saslušanjem zaštićenog svjedoka Tužilaštva Bosne i Hercegovine bez prisustva javnosti.
Majstorović i ostali: Očevidac mu pričao da je vidio Radeta da puca
Na suđenju za zločine u Vlasenici, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da mu je očevidac ubistava počinjenih u junu 1992. pričao da je vidio Radeta Dubočanina kako puca iz puške.
Vujović Ratko i ostali: Suprug pronađen u grobnici u Bišini
Efendić: Vidio kako odvode vojnika iz Lokanjskog bataljona