Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Svjedok Tužilaštva BiH Hasan Ćatić, nekadašnji pripadnik 1. čete bataljona “Hamze” 505. bužimske brigade, govorio je o hapšenju jednog od četvorice ratnih zarobljenika tokom akcije “Oluja”, te o ulozi Šefika Alića, Tewfika Al Harbija i Asima Bajraktarevića, komandanta bataljona, u tim događajima.

“Išao sam na čelu i sreo pripadnika srpske vojske koji je išao prema meni. Imao je ‘papovku’ na ramenu. Nisam mu dao znakove da stane, nego mu jednostavno skinuo pušku sa ramena i zarobio ga. Počastio sam ga cigaretom, koju je prihvatio”, rekao je Ćatić.

Šefika Alića, prema optužnici bivšeg oficira za bezbjednost bataljona “Hamze” 505. bužimske brigade Petog korpusa Armije BiH, Tužilaštvo BiH smatra odgovornim jer je propustio da istraži i kazni ubistva četiri ratna zarobljenika, pripadnika Vojske Srpske Republike Krajine. Tužilaštvo smatra da je zarobljenike ubio arapski državljanin Al Harbi.

“Tewfik je tražio nož da zakolje zarobljenika. Pripadnici ‘Hamzi’ to nisu dozvolili”, rekao je Ćatić, dodavši da je Al Harbiju rekao vojnicima da mu je komandant Asim Bajraktarević rekao da “može ubiti zarobljene”.

Svjedok je također rekao da Bajraktarević nije reagovao na Tewfikovo ponašanje kada je stigao na mjesto zarobljavanja.

Asim Bajraktarević je bio komandant bataljona i poginuo je za vrijeme rata.

Ćatić je u toku svjedočenja rekao da je na lokaciji gdje su srpski vojnici zarobljeni najveću odgovornost imao Bajraktarević.

Svjedok je rekao i da je Šefik Alić komandovao 1. četom, koja se odvojila od bataljona.

U unakrsnom ispitivanju, na pitanje Odbrane po čemu je znao da je Alić bio komandir čete, Ćatić nije mogao odgovoriti, ali je rekao kako je “siguran da je to bio”.

Na pitanje ko je bio pomoćnik za bezbjednost u bataljonu, Ćatić je odgovorio da je to također bio Alić.

“Sve je bilo moguće tada. Mada, kad bi se gledalo po njegovoj stručnoj spremi i ostalom, ne bi mogao biti ni komandir voda”, rekao je Ćatić.

Prema tvrdnjama ovog svjedoka, sa zarobljenicima je, nakon što je četa krenula, ostao Asim Bajraktarević i Tewfik Al Harbi. Šefik Alić je krenuo za četom.

Nakon što je na zatvorenoj sjednici pogledao videozapis, Ćatić je izjavio da je na snimku prepoznao Tewfika kako “drži zarobljenika za kosu i ispituje ga”, te Šefika Alića kako “drži čovjeka za košulju”.

Ćatić je također primijetio da na snimku nema scene u kojoj “Asim Bajraktarević čuči pored zarobljenog”, a koju je, kako je kazao, vidio kada mu je snimak prikazan za vrijeme istrage koju su vodili istražitelji Državne agencije za istrage i zaštitu.

Kako kontrola pritvora Aliću ističe 30. jula, Odbrana je zatražila da bude pušten na slobodu. Sudsko vijeće će odluku saopštiti naknadno.

Naredno ročište je u petak, 27. jula 2007. godine.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao