Četvrtak, 13 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Nastavak suđenja Jadranku Paliji, optuženom za zločin protiv čovječnosti počinjen na području Sanskog Mosta, odgođen je do 10. jula 2007. jer se na ročištu nije pojavio jedan od članova Sudskog vijeća.

Minka Kreho, predsjedavajuća Vijeća, kazala je da je jedan od sudaca već par dana odsutan te da se trebao vratiti do ovog ročišta, ali “iz tehničkih razloga” to nije mogao učiniti.

Prema optužnici Tužiteljstva BiH, Jadranko Palija se tereti da je u periodu od 1992. do 1995. godine, kao pripadnik policijskih snaga Republike Srpske, zaustavljao civile Bošnjake na ulicama Sanskog Mosta, zastrašivao ih i premlaćivao, te da je učestvovao u nezakonitom hapšenju i odvođenju u zatvor.

U optužnici stoji i da je Palija neutvrđenog dana u ljeto 1992. godine, u ulici Muhići, došao do kuće u kojoj su bile dvije žene sa dvoje djece, te ih plašio govoreći da im život u Sanskom Mostu ne vrijedi ništa. Navodi se i da je pod prijetnjom pištoljem jednu ženu i silovao.

Na sljedećem ročištu bit će saslušani svjedok Tužiteljstva Senad Šarić, te jedan zaštićeni svjedok.

Najčitanije
Saznajte više
Hadžić Džemal i ostali: Multinacionalni sastav Odreda “Sretno”
Na suđenju za zločine u Čemernom u opštini Ilijaš, svjedoci Odbrane izjavili su da je Odred “Sretno” bio multinacionalnog sastava, a da se komandant ove jedinice Džemal Hadžić profesionalno ponašao.
Ličina i ostali: Nisu vidjeli povrede na zatvoreniku Stabandži
Na suđenju za zločine u Bosanskom Novom, svjedoci Odbrane su izjavili da se Nurija Emrić zvani Stabandža slobodno kretao u i oko Vatrogasnog doma i da na njemu nisu vidjeli povrede.
Vidoje Blagojević i ostali: Saznanja o zatvaranju u Pilici
Enes Jahić: Tužilaštvo traži ukidanje oslobađajuće presude
Duško Zorić: Optuženi zatražio promjenu branioca
Mlaćo i Cikotić: Upoznat sa spiskom ekstremista