Štrajk glađu optuženih za ratne zločine
Za danas najavljeno izjašnjenje o krivici Zdravka Božića, Mladena Blagojevića, Željka Zarića i Zorana Živanovića, optuženi za zločine nad Bošnjacima iz Srebrenice počinjene u julu 1995. godine, odgođeno je do 15. januara jer optuženi nisu dovedeni iz pritvorske jedinice Kazneno popravnog doma Kula, Istočno Sarajevo.
Kako je sudija Davorin Jukić saopštio, stražari koji su otišli po optužene su obaviješteni da sva četvorica nisu “psihički i fizički spremna” za izjašnjavanje, s obzirom da su zajedno sa grupom drugih pritvorenika stupili u štrajk glađu.
Niti Tužilaštvo, niti advokati odbrane, kako je rečeno na ročištu, nisu imali više detalja o štrajku ove četvorice.
Kako su ovdašnji mediji obaviješteni, za sada 27 optuženih za ratne zločine pred Sudom BiH, te osuđeni Abduladhim Maktouf koji kaznu služi u zatvoru u Zenici, stupili su u štrajk glađu.
Duško Tomić, jedan od advokata odbrane, nam tvrdi da su se štrajkačima jutros pridružili i neki od optuženih koji se nalaze u pritvorskoj jedinici Suda BiH.
Razlog zastupanje u štrajk, kako je javnost obaviještena, je jer se pred Sudom BiH u slučajevima optuženih za ratne zločine primjenjuje Krivični zakon BiH, dok optuženi insistiraju da bude primjenjen Krivični zakon Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) koji je bio na snazi za vrijeme rata.
Osnovna razlika između dva zakona je visina propisane kazne za djela ratnog zločina. Dok je maksimalna kazna propisana Krivičnim zakonom SFRJ 20 godina, novi Krivični zakona BiH propisuje mogućnost kazne do 40 godina.
Niži sudovi u BiH primjenjuju zakone SFRJ.
Optuženici i osuđeni traže i da se ponište sve do sada izrečene kazne za ratne zločine i da se obnove procesi i podigne optužnica prema odrednicama zakona SFRJ.
Optuženici se žale i na neravnopravan tretman pred Sudom BiH u odnosu na niže sudove u državi. Tvrde da dok na nižim sudovima postoji mogućnost da se optuženi brane sa slobode, Sud BiH ovu mogućnost rijeđe primjenjuju.
Do sada su dvojica optuženih pred Sudom BiH dobila ovu mogućnost, i to Zoran Damjanović i Jadranko Palija.
Tomić tvrdi da su ga neki od optuženika lično kontaktirali, među kojima Momčilo Mandić i Abduldahim Maktouf, i obavijestili ga da stupaju u štrajk glađu. Advokati ove dvojice rekli su za Justice Report da ih njihovi klijenti nisu obavijestili o eventualnom stupanju u štrajk.
Tomić kaže da su jutros u štrajk stupili i neki od pritvorenika u pritvorskoj jedinici Suda BiH.
Prema za sada dostupnim podacima u štraj glađu, između ostalih, stupili su, pored četvorke optužene za zločine u Srebrenici, Mandića i Maktoufa, i Boban Šimšić, NeđoSamardžić, Marko Samardžija, Nikola Kovačević, Nenad Tanasković, Željko Lelek, Marko Radić, Damir Brekalo, Dragan Šunjić, Nikola Andrun, Krešo Lučić, Dragan Damajanović, Goran Damjanović i Radisav Ljubinac.