Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Niset Ramić, zvani Minđuša, optužen za ratne zločine nad Srbima počinjene u centralnoj Bosni i Hercegovini, izvinio se prvom svjedoku Tužilaštva za ubistvo njegovih roditelja u junu 1992. godine.

“Ja se izvinjavam što sam pucao u vas, vašeg oca i majku”, rekao je Ramić.

Zoran Damjanović, koji je 20. juna preživio strijeljanje u selu Hlapčevići kraj Visokog za koje se tereti Ramić, odveden je iz kuće zajedno sa ocem i majkom.

“Tražili su da izađemo iz kuće i predamo oružje. Onda su nam vezali ruke konopcem”, rekao je Damjanović.

Prema navodima optužnice, pripadnici diverzantskog voda Teritorijalne odbrane Visoko izveli su iz sela Hlapčevići Damjanovića i njegove roditelje, Sretka Masala, te Željka i Dušanku Ristić, a potom je Ramić pucao u njih. Četiri osobe su ubijene, a dvije ranjene.

Ramić je u toku istrage priznao krivnju za ovaj zločin ali se nakon podizanja optužnice izjasnio da nije kriv.

Damjanović je ispričao kako su zarobljenici u koloni odvedeni do jedne kuće u selu gdje su poredani uza zid, a potom strijeljani.

“Minđuša je prvo ubio Željka a onda je ispalio rafal i po nama”, ispričao je Damjanović i dodao kako je on tada ranjen.

“Čuo sam kako neko psuje četničku majku i govori da smo još živi. Onda su ponovo pucali po nama”, ispričao je drugi svjedok Tužilaštva Sretko Masal, koji je također preživio ovo strijeljanje.

Sretko Masal nije poznavao optuženog Niseta Ramića u vrijeme kada je zločin počinjen, ali je kasnije, kako je rekao, saznao njegovo ime.

Ramić je na ročištu objavio da će se pridružiti ostalim optuženima za ratne zločine u štrajku glađu jer su mu “prekršena osnovna prava”.

Nastavak glavnog pretresa je zakazan za 16. januar.

Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji “Best“ iz Travnika čiji vlasnik, uprkos presudama sudova, godinama nije mogao ući u svoj posjed.