Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine izvelo je još jednog svjedoka protiv Momčila Mandića optuženog da je kao ministar pravde u Vladi Srpske Republike BiH bio nadležan za osnivanje i rad logora 1992. godine u tom dijelu BiH.

Amir Šehović je uhapšen 29. maja 1992. godine u selu Orahovice kraj Goražda. Nakon hapšenja, doveden je na Pale gdje je u fisikulturnoj sali, zajedno sa još nekoliko desetina Bošnjaka, bio zatočen «oko dva mjeseca», kako je rekao.

Pored mještana iz njegovog sela, na Palama su među zatočenicima bili i muškarci iz sarajevskih naselja, te područja općine Pale.

Poslije dva mjeseca zatočeništva u jako lošim uslovima, sa minimalnom ishranom i bez osnovnih higijenskih uslova, Šehović je u grupi sa 34 druga zarobljenika prebačen u zatvor Kula kraj Sarajeva gdje boravi narednih mjesec dana, odnosno do 22. augusta.

Mada se nije mogao sjetiti tačnog datuma, prisjetio se kako je u augustu zatvor Kula posjetila delegacija na čelu sa Radovanom Karadžićem. Šehović kaže i da je u delegaciji vidio Biljanu Plavšić i Momčila Krajišnika, oboje osuđen i pred Međunarodnih krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju za ratne zločine, te novinare.

«Na snimku, koji sam kasnije gledao, vidim se i ja kako stojim kraj Karadžića. On se sa mnom rukovao, a svima nam je rekao da ako želimo možemo ostati na toj strani i da nam neće biti loše. Niko se nije javio da želi ostati», rekao je Šehović prisjetivši se da je među posjetiocima vidio i Paddy Ashdowna.

Prema njegovom svjedočenju, u tom periodu je u zatoru Kula bilo zatočenih nekoliko stotina muškaraca, ali je bilo i djece i žena.

Nastavak suđenja je 24. novembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao