Četvrtak, 22 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilaštvo je saslušalo četiri svjedokakoja su govorila o navodima druge tačke optužnice protiv Momčila Mandića bivšegvisokog funkcionera Vlade bosanskih Srba.

Mandić se tereti da je kao ministar pravdeu Vladi tadašnje Srpske Republike Bosne i Hercegovine bio odgovoran zafunkcionisanje svih kazneno-popravnih organizacija koje su djelovale podkontrolom srpskih vlasti. Jedan od logora koji se spominje u ovom dijeluoptužnice je nekadašnji zatvor Kula u današnjem Istočnom Sarajevu.

Dvojica od četiri svjedoka Tužilaštvarekla su da su vidjela Mandića u logoru Kula, ali nijedan nije znao reći ukojoj funkciji je on dolazio.

Mirsad Kršlak je odveden 19. juna 1992 godine iz svog stana u sarajevskom naselju Dobrinja zajedno sa roditeljima i suprugom Tamarom. Roditelji i supruga su neposredno nakon zarobljavanja oslobođeni,dok je Mirsad ostao u logoru Kula 19 dana.

Kršlak tvrdi da su zatočenici u Kuli bili smješteni u malim sobama, bez adekvatnih higijenskiih uslova, uz minimalne obroke “eventualno dva puta dnevno”.

«U sobi smo imali kantu određenu završenje nužde», rekao je svjedok opisujući uslove u sobi u kojoj je bio zajednosa 40 drugih zatočenika.

Kršlak tvrdi da je jednom vidio Momčila Mandića.

«Ušao je u moju sobu i predstavio se imenom. Pitao me je kada sam stigao», sjeća se Mirsad i dodaje kako je odgovorio da “nije stigao,nego je doveden”, nakon čega mu je jedan od četiri Mandićeva pratioca naredio da ne govori i zatvorio vrata.

Mandića je u logoru Kula vidio i Avdo Pizović koji je doveden krajem jula, nakon što je proveo dvadesetak dana uzatočeničkim centrima u Hadžićima. Pizović je razmijenjen iz Kule 11. decembra1992. godine.

Mandića je, kako je rekao, vidio jednom udvorištu, obučenog u civilno odijelo.

“Jedan od zatočenika mu je popravljaoauto. On mu je davao cigara i hrane”, rekao je Pizović.

Pizović se prisjetio i posjete haškogbjegunca Radovana Karadžića i Paddy Ashdowna 18. augusta 1992.godine. Ashdown je u vrijeme trajanja rata u BiH dolazio u ime britanskogParlamenta kako bi ih izvijesio o situaciji.

Avdo Pizović kaže da je sa ovom dvojicombila i njemačka novinarka koja je zapisala imena zatočenika. Za vrijemeposjete, kako je ispričao Pizović, Radovan Karadžić je prišao grupi starijihzatočenika i naredio njihovo oslobađanje.

I Pizović i Kršlak su pričali o“dobrovoljom” radu za koju su se zatočenici prijavljivali “kako bi moglijesti”.

Prema njihovim pojašnjenjima, kako jehrana u logoru bila jako loša, odlazili su na rad u pratnji uniformisanihvojnika ili naoružanih civila, u okolna mjesta gdje su im civili nekada davalihranu. Također su radili sa vojskom na prvim linijama bojišnice gdje su kopalirovove i gradili bunkere.

Svjedok Mirsad Draginić je 12. maja 1992 godine odveden iz stana u Dobrinji u logor Kula, a oslobođen je 21. maja.

«Uhapsili su nas maskirani ljudi. Ima lisu zastavu na kojoj je pisalo Srpski četnički pokret», rekao je Draginić.

Tvrdi da su njega i druge zatočenike srpski vojnici i stražari u logoru tukli u više navrata.

O zatočeništvu u logoru Kula iskaz je dalai svjedokinja X koja tvrdi da je uhapšena u stanu na Grbavici odakle jeodvedena u logor Kula u junu 1992 godine.U logoru je bila smještena u sobi sadesetak drugih žena. Sve su redovnoodvođene da rade u kućama na Grbavici i Vracama.

«Ujutro bi me odveli da radim, a navečevraćali. Moj obrok je bio ako mi neko nešto da to i pojedem» priča X, i dodaje“Uvijek smo živjeli u strahu”.

“Nismo puno pričale niti prepričavale štasmo radile. A svaka je nešto preživljavala. Samo smo znale jedna drugu pitati“kako si danas prošla?”, kaže svjedokinja X. U logoru Kula provela je 21 dan.Posljedice, psihičke i fizičke, ostale su joj do danas.

Naredno ročište je zakazano za 16.novembar 2006 godine.

Najčitanije
Saznajte više
NSRS usvojila zakon kojim se ukida finansiranje svim strankama iz budžeta
Nakon što je visoki predstavnik Christian Schmidt zabranio finansiranje vladajućim strankama u Republici Srpskoj, entitetska skupština usvojila je Prijedlog zakona o finansiranju političkih organizacija, kojim se ukida finansiranje iz budžeta svih političkih stranaka.
Perduv zatražio naknadu nematerijalne štete zbog diskriminacije MUP-a RS-a i neosnovanog hapšenja
Ozren Perduv, koji je zbog višegodišnje diskriminacije tužio Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, saslušan je u svojstvu oštećenog pred Osnovnim sudom u Banjoj Luci, gdje je kazao da zbog neosnovanog hapšenja i danas ima posljedice, dok su njegovi svjedoci izjavili da ga je policija izdvajala iz grupe aktivista “Pravda za Davida” bez posebnog razloga.