Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je najavilo da će protiv Momčila Mandića, kojeg terete za ratni zločin protiv civila i zločin protiv čovječnosti, pozvati 51 svjedoka i iznijeti 147 materijalnih dokaza. Odbrana će pozvati, kako su rekli, znatno manje svjedoka, a među njima bi mogao biti i Paddy Ashdown, bivši visoki predstavnik u BiH.

Kako je Milan Vujin, glavni branilac Momčila Mandića najavio, Ashdowna će pozvati da svjedoči o uslovima u Kazneno popravnom domu Butmir 1992. godine koji je on obišao kao poslanik britanskog Parlamenta. Vujin tvrdi da je Ashdown obišao ovaj pritvorski centar i rekao da su uslovi života za zatočenike «dobri», što je i objavljeno u njegovim memoarima, te medijskim natpisima o ovoj posjeti.

Momčilo Mandić se tereti da je kao pomoćnik ministra unutrašnjih poslova tadašnje Srpske Republike Bosne i Hercegeovine, a kasnije kao ministar pravde «naređivao, podstrekavao, počinio, pomagao, planirao i pokrenuo» zločine nad civilima na području Sarajeva i Foče.

Mandić je, prema optužnici, rukovodio napadom na školu Ministarstva unutrašnjih poslova BiH na Vracama, u Sarajevu 6. aprila 1992. godine, a kasnije je, u vrijeme formiranja logora u Butmiru i Vogošći kraj Sarajeva, te u Foči, bio na čelu nadležnog Ministartsva.

Tužilaštvo je u uvodnim riječima najavilo da će iznijeti dokaze iz kojih će se moći na «jasan i nedvosmislen način» donijeti zaključak o Mandićevoj krivičnoj odgovornosti za radnje koje mu se stavljaju na teret.

Tužilaštvo će dokazivati Mandićevu odgovornost kao nadređene osobe. Tužilac Behaija Krnić tvrdi da je Mandić, pored odgovornih funkcija u vlasti tadašnje Srpske Republike Bosne i Hercegovine, prije izbijanja rata bio član Glavnog odbora Srpske demokratske stranke (SDS), te da je učestvovao u «kreiranju i donošenju odluka sa ciljem odcjepljenja dijela BiH i pripajanja ondašnjoj Jugoslaviji, te osamostaljenja dijela BiH».

Milan Vujin, koji je na čelu tima odbrane Momčila Mandića, je više puta ponovio kako posao odbrane nije dokazati da njihov branjenik nije kriv, nego je na Tužilaštvu da dokaže njegovu krivicu.

Odbrana smatra da navodi optužnice ne stoje, kao i da dio materijalnih dokaza koji je Tužilaštvo predložilo nije prikupljen na legalan način.

Tužilaštvo je najavilo da će u 147 materijalnih dokaza, koliko će biti izneseno, biti i audio i video snimci na kojima se vidi ili čuje Mandić u razgovoru sa drugim visokim dužnosnicima Srpske Republike Bosne i Hercegovine.

Odbrana smatra da su audio snimci pribavljeni bez odobrenja nadležnih organa, te da za dio dokaza ne znaju kako su pribavljeni, i da smatraju da ih Sud ne može uzeti kao konačne dokaze.

Odbrana također tvrdi da Mandić nije imao stvarni nadzor nad onim što se dešavalo u logorima za čije postojanje i rad ga Tužilaštvo krivi, nego da je to imala tadašnja vojska Srpske Republike Bosne i Hercegovine.

Milan Vujin je dodao i da je Tužilaštvo Međunarodnog krivičnog suda zabivšu Jugoslaviju (MKSJ) vodilo istragu protiv Mandića, ali da nisu našli dovoljno dokaza za podizanje optužnice.

Sam Momčilo Mandić je iskoristio pravo na izvođenje uvodne riječi, te je rekao kako u optužnici stoji da je on rukovodio napadom na centar MUPa BiH na Vracima 6. aprila 1992. godine a «opće je poznata činjenica da je napad bio 5. aprila, dan prije međunarodnog priznanja BiH i početka rata».

Također je rekao kako je prema optužnici on u tom trenutku bio pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Srpske Republike Bosne i Hercegovine «a svi znaju da sam ja tada bio pomoćnik ministra MUPa Bosne i Hercegovine Alije Delimustafića».

Mandić je rekao i da su prilikom borbi na Vracama ubijeni Srbi, civili i policajci, a da među drugima «nije bilo ni ranjenih».

Potvrdio je da se iz sastava tadašnje jedinice Specijalne policije, kojoj je i on pripadao, dan prije napada na Vracama odvojila «srpska brigada», ali da je to bilo po odobrenju tadašnjeg ministra MUPa BiH.

«Ja sam jedini ministar civilnog pravosuđa koji je bio na funkciji od 1992. do 1995. godine na području ove države koji je optužen za ratni zločin. Moje druge kolege koji su bili na funkcijama su danas bilo u Ustavnom sudu, bilo ministri ili obavljaju druge važne funckije i žive kao ugledni građani», rekao je Momčilo Mandić.

Prve svjedoke Tužilaštvo će izvesti 13. novembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu