Članak

Torture i ubistva logoraša iz Sanskog Mosta

10. Maja 2006.00:00
Svjedoci Tužilaštva govorili su o logorima, torturama, ubistvima i zlostavljanju civila zatvorenika na području općine Sanski Most.

This post is also available in: English

Još tri svjedoka Tužilaštva u predmetu Nikola Kovačević govorila su o ratnim dešavanjima u maju 1992. godine na području općine Sanski Most.

Svjedok Adil Draganović, bivši predsjednik Općinskog suda u Sanskom Mostu, ispričao je kako su on i ostale sudije i osoblje nesrpske nacionalnosti «nelegalno i silom istjerani» iz zgrade Suda 15. maja 1992. godine.

«Sud su zauzele rezervne snage srpske milicije i vojske. Pod prijetnjom oružja napustio sam zgradu» rekao je Draganović.

Krajem maja, Draganovića su uhapsila četiri naoružana vojnika, među kojima je bio optuženi Daniluško Kajtez, odnosno Nikola Kovačević.

«Doživljavate nešto što ne možete da vjerujete da se dešava» prisjetio se Adil Draganović dana kada je bio uhapšen u Sanskom Mostu, a potom odveden u zatvor u zgradi Općinskog suda gdje je proveo 24 dana.

«Nas devet bili smo smješteni u prostoriju dva sa dva i po metra. Kada sam ušao, zidovi su bili bijeli. Nakon par dana, zidovi su bili sivi, crni i niz njih je tekla para. Sve je smrdilo. Nije bilo prozora nego samo lim na kojem su bile probušene rupice. Jedan po jedan smo prilazili da udahnemo zrak» ispričao je Draganović.

Sredinom juna prebačen je zajedno sa grupom drugih zatvorenika u logor Manjača gdje je bio zatočen do 14. decembra. Oslobođen je uz posredstvo Međunarodnog crvenog križa i UNHCR-a i prebačen u Republiku Hrvatsku. Prije nego su on i drugi zatočenici napustili logor morali su potpisati izjavu da se neće vratiti na teritoriju pod kontrolom srpskih vlasti, tvrdi Draganović.

«U Sanski Most sam se vratio odmah nakon oslobađanja, u oktobru 1995. godine» rekao je Adil Draganović.

Svjedok Tužilaštva Ismet Kolaković također je bivši zatočenik. Nakon nekoliko dana provedenih u garažama Betonirke, prebačen je u logor Manjača, a potom u logor Batkovići, kraj Bijeljine.

Pričao je kako je 66 zatočenika 7. jula 1992. godine u jednom kamionu transportovano iz Betonirke ka Manjači. Na tom putu 22-oje ih je preminulo.

«Pogušili su se jer nismo imali zraka» rekao je Kolaković.

Nikola Kovačević se prema optužnici tereti i da je 7. jula 1992. godine, zajedno sa drugim licima, prisustvovao uvođenju preko 60 zatočenika iz Betonirke u kaminon «gdje su ih zatvorili pod ceradom koju zatvorenici nisu smjeli podići zbog prijetnje naoružanih u pratnji, a usljed velike vrućine, povreda i iscrpljenosti, namanje devetnaest zatočenika se ugušilo»

Svjedokinja Mira Mauzner je potvrdila postojanje logora Betonirka i Manjača u kojima je među zatočenima bio njen suprug Ventislav Mauzner, kojem se gubi svaki trag od 7. jula 1992. godine.

«Odveden je 7.7.1992. na Manjaču u velikom konvoju» rekla je Mira Mauzner govoreći o koloni autobusa i kamiona koji su prevozili zatočene sa više lokacija u Sanskom Mostu ka logoru Manjača.

Na pitanje tužioca Džemile Begović da li u procesu protiv Nikole Kovačevića traži materijalno-imovinsku naknadu zbog gubitaka, Mira Mauzner je odgovorila da je jedino što traži «da mi kaže, ako zna, gdje mi je muž».

Suđenje Nikoli Kovačeviću nastavlja se 23. maja.

This post is also available in: English