Članak

Zločini tajne grupe “Ševe”

31. Marta 2015.00:00
Na haškom procesu protiv Ratka Mladića, bivši pripadnik Službe državne bezbjednosti BiH Edin Garaplija, posvjedočio je da je paravojska te službe 1995. snajperom ubila francuskog pripadnika UNPROFOR-a i da je to potom pripisano srpskoj strani.

This post is also available in: English

Svjedočeći po obavezujućem nalogu Tribunala, Garaplija, koji je bio šef antiterorističkog tima SDB BiH, rekao je da mu je 1996. lider “Ševa” Nedžad Herenda priznao da je njegova jedinica počinila ovaj i druge zločine.

Herenda je, po Garaplijinim riječima, priznao da je sa zgrade Izvršnog vijeća BiH u maju 1995. ubio francuskog vojnika dok je na ulici ispred hotela Holiday Inn u centru Sarajeva podizao barikadu koja bi građane zaštitila od vatre sa srpske strane.

“Herenda je kazao da je on pucao kako bi UN okrivio Srbe”, rekao je svjedok i dodao da je Herenda za taj zločin dobio 2.000 maraka.

Garaplija je izjavio da je formacija zvana “Ševe” u maju 1993. ubila i “sarajevske Romea i Juliju” – 25-godišnje Admiru Ismić i Boška Brkića dok su pokušavali da iz centra Sarajeva preko Vrbanja mosta pređu na Grbavicu.

“Herenda nam je rekao da je, s kolegom Draganom iz ‘Ševa’, pucao na taj par”, kazao je Garaplija, precizirajući da je Draganovo prezime Božić i da “radi za Centralnu banku BiH”.

Svjedok je podvukao da je, “kao i za većinu snajperskih djelovanja, srpska strana bila okrivljena” za ubistvo mladog para.

Mladić, tadašnji komandant Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada.

Garaplija je “Ševe” nazvao terorističkom grupom, za koju je malo ko znao, te da je ovu formaciju 1992. formirao ministar unutrašnjih poslova BiH Alija Delimustafić.

Svjedok je “Ševama” pripisao i ubistvo zarobljenih srpskih vojnika i civila u sarajevskom Velikom parku, atentat na visokog oficira Armije BiH (ABiH) Sefera Halilovića i ubijanje srpskih civila na Grbavici.

“Herenda je rekao da je birao žene u crnini, jer je tako znao da su Srpkinje”, kazao je svjedok.

Govoreći o pokušaju ubistva Halilovića, koji je neposredno prije toga bio smijenjen s dužnosti komandanta ABiH, Garaplija je rekao da su ubijeni njegova suprugu i njen brat aktiviranjem eksploziva podmetnutog na terasi stana generala.

Prema njegovim riječima, Herenda i ostali su na licu mjesta ostavili trag kabla za navođenje, da bi se stekao utisak da je raketa došla sa srpske strane.

Svjedok je izjavio i da su vlasti BiH, odmah pošto je dokumentovao zločine “Ševa”, 1996. uhapsile njega i optužile ga za pokušaj Herendine otmice, pokušaj ubistva i zlostavljanje.

Prema riječima Garaplije, uslijedio je montirani sudski proces, kojim su “određene strukture pokušale zataškati” zločine koje su počinile “Ševe”. Garaplija je na kraju oslobođen.

Da je Garaplija zlostavljao Herendu, tvrdio je tokom unakrsnog ispitivanja i haški tužilac Adam Weber. Garaplija je to negirao.

Za Nedžada Herendu je izjavio da je nestao i da ne zna gdje se nalazi.

Mladiću, koji je optužen i za genocid počinjen u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, te uzimanje “plavih šljemova” za taoce, nastavlja se sutra, 1. aprila.

Radoša Milutinović


This post is also available in: English