Utorak, 18 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

U nastavku ulaganja materijalnih dokaza, tužilac Seid Marušić uložio je niz odluka, spiskova, zapisnika, izvještaja i drugih akata koji su oduzeti od Ristanića.

Odbrana je prigovorila na autentičnost većine dokumenata zbog nepostojanja pečata ili potpisa, kao i na njihovu relevantnost. Braniteljica Senka Nožica je za dio dokaza ocijenila da nemaju veze sa navodima optužnice.

Predsjedavajući Sudskog vijeća Šaban Maksumić skrenuo je pažnju tužiocu da u završnoj riječi treba objasniti relevantnost dokaza za optužnicu.

Tužilac Marušić je rekao da to i planira učiniti. On je ranije, a i na današenjem ročištu, odustao od većeg broja dokumenata, a ulaganje materijalnih dokaza biće nastavljeno.

Ristanić je, kao nekadašnji predsjednik Ratnog predsjedništva u Brčkom, optužen da je u periodu od aprila do decembra 1992. godine učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je za cilj imao progon Bošnjaka i Hrvata – ubistvima, zatvaranjem, mučenjima i drugim djelima.

Suđenje se nastavlja 17. decembra.

Najčitanije
Saznajte više
Kajkut Danko ispred zgrade Suda BiH. Foto: Detektor
Danko Kajkut: Aktivnosti specijalaca u Kotor-Varoši
Na suđenju za zločine na području Kotor-Varoši, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetili su se boravka specijalne policije iz Banjaluke, među kojima je bio i optuženi Danko Kajkut.
Ramić Esad i ostali: Lukomirak nesposoban za dolazak na sud, Šimunović preminuo
Vještak medicinske struke zaključio je da Hamed Lukomirak, koji je optužen za zločine na području Konjica, nije sposoban da dolazi na suđenje zbog zdravstvenih razloga.
Ristić i ostali: Očevidac masovnih ubistava u Orahovcu