Članak

Prihvaćen sporazum o priznanju Vlatke Puljić

4. Februara 2019.17:05
Sud BiH prihvatio je sporazum kojim je Vlatka Puljić priznala krivicu za zloupotrebu položaja u predmetu u kojem su optuženi suspendovani šef i inspektor Terenskog ureda Službe za poslove sa strancima BiH u Mostaru.

Sporazumom je predložena kazna od godine zatvora, a Odbrana Puljićke je na ročištu predložila da ona bude zamijenjena radom za opšte dobro.

Predviđeno je da Puljićka svjedoči na suđenju drugoj dvojici optuženih – Borisu Kordiću i Josipu Kvesiću, koji su optuženi kao šef odnosno inspektor u Službi za poslove za strancima u Mostaru. Ovaj predmet se odnosi na organizovani kriminal, zloupotrebu položaja i iznudu novca od italijanskih državljana radi preuzimanja upravljanja hotelom u Međugorju i nezakonitog sticanja koristi.

Puljić je kao direktorica priznala i odgovornost firme “Vlamon” iz Čitluka, za koju je predložena novčana kazna od 5.000 maraka.

Sudsko vijeće nije prihvatilo dio sporazuma koji se odnosi na oduzimanje nezakonito stečene imovinske koristi. Sporazumom je bilo predviđeno da iznos od 100.000 eura nadoknade firma “Vlamon”, Kordić, Kvesić i Puljićka na način koji bude utvrđen u nastavku suđenja.

Predsjedavajući Vijeća Goran Radević je kazao da će suđenje Kordiću i Kvesiću biti nastavljeno pod pretpostavkom nevinosti i da se stoga ne može navoditi da će od njih biti oduzeta nezakonito stečena korist. On je dodao da će odluka biti donesena po okončanju tog suđenja.

Na današnjem ročištu tužilac Kasim Halilčević je uložio materijalne dokaze, uključujući naredbe o posebnim istražnim radnjama i pretresima, kao i transkripte prisluškivanih razgovora.

Uloženi su i ugovor o zakupu između “Vlamona” i udruženja “Novi horizonti” od 2. januara 2014. godine, kao i dokazi o novčanim transakcijama s firme “Vlamon” na lični račun Puljićke, koji iznose desetine hiljada maraka.

Kad je u pitanju kazna, tužilac je kazao da je optužena još prije dvije godine namjeravala da postigne sporazum, da se korektno držala tokom suđenja i izrazila iskreno kajanje, te da je spremna svjedočiti.

Braniteljica Jesenka Rešidović istakla je zdravstvene i finansijske probleme Puljićke i članova njene porodice, te priložila određenu dokumentaciju o tome. S obzirom na te okolnosti i imajući u vidu nivo odgovornosti optužene, kao i njeno kajanje, Rešidović je predložila da kazna bude zamijenjena radom za opšte dobro.

Optužena je izrazila iskreno kajanje i navela da su joj tri mjeseca pritvora bila dovoljna kazna.

Sudsko vijeće je za srijedu, 6. februar, zakazalo izricanje kazne.

Nakon ovog ročišta nastavljeno je suđenje Kordiću i Kvesiću prezentovanjem presretnutih razgovora. Tužilac Halilčević je kazao da se snimci odnose na dogovor o iznuđivanju novca od italijanskog državljanina.

Emitovana je komunikacija između Puljićke i Ane Miličević, te prikrivenog istražitelja iz novembra 2013. Puljićka i Milićevićka u razgovoru spominju izvjesnog Italijana, kao i kupovinu automobila.

Optuženi Kvesić je na ročištu rekao da je rješenje o protjerivanju tog Italijana već bilo donijeto u vrijeme ovih razgovora.

Vijeće je odbilo dio ranijih prigovora Odbrane na nezakonitost prisluškivanih razgovora, a branioci su i na današnjem ročištu prigovorili, ističući da nemaju kompletne dokaze, odnosno listinge poziva i podatke s baznih stanica.

Milićević je ranije nakon priznanja krivice osuđena na uslovnu kaznu zatvora od godinu i deset mjeseci. U ovom predmetu krivicu je priznao i Luca Cobre, koji je osuđen na godinu zatvora.

Suđenje Kordiću i Kvesiću nastaviće se 11. februara.

Marija Taušan