Članak

Pismo Ružice Jukić – skretanje pažnje s pravog problema

12. Juna 2019.12:58
Pismo potpredsjednice Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) upućeno Predsjedništvu BiH u vezi s postupanjem međunarodnih organizacija i ambasada predstavlja, prema stručnjacima, skretanje pažnje sa slučaja predsjednika VSTV-a Milana Tegeltije.

Ružica Jukić je pismom zatražila od članova Predsjedništva BiH da hitno reaguju i obavijeste Ujedinjene nacije (UN) i Evropsku uniju (EU) o uplitanju u rad pravosudnih institucija BiH visokog predstavnika za BiH, šefa Misije OSCE-a u BiH te ambasadorâ SAD-a, Velike Britanije, Njemačke, Holandije i Španije.

Prema saopćenju VSTV-a, Jukić je Predsjedništvu uputila pismo u kojem je naglasila kako su visoki predstavnik Valentin Inzko, šef Misije OSCE-a Bruce Berton i ambasadori “svojim izjavama direktno narušili nezavisnost sudskog sistema i izašli iz okvira nadležnosti koje imaju za vrijeme obavljanja dužnosti u BiH”.

OSCE, Ured visokog predstavnika (OHR) i pet ambasada su ranije zajedničkim pismom izrazili zabrinutost jer je prvostepena komisija odbacila disciplinsku tužbu protiv Milana Tegeltije, predsjednika VSTV-a, kao i zahtjev za njegovu suspenziju.

Edin Šarčević, profesor na Pravnom fakultetu u Leipzigu i direktor Fondacije Centar za javno pravo, kazao je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) da je pismo potpredsjednice Jukić pokušaj da se skrene pažnja s temeljnog problema.

“Mislim da je ovo još jedan impulsivan i neodmjeren pokušaj da se skrene pažnja sa stvarnog problema – naime, odgovornosti predsjednika VSTV-a i predsjedništva VSTV-a. Ovim se pokušava zaobići očigledna potreba da predsjednik Tegeltija ili ponudi ostavku, ili da bude smijenjen s mjesta na kojem se nalazi”, rekao je Šarčević.

Kako je istakao, prigovor Jukić na ovlaštenja visokog predstavnika i zapadnih diplomata je neodmjeren i netačan. Šarčević smatra da je visoki predstavnik prema Dejtonskom mirovnom sporazumu dobio vrlo široka ovlaštenja i da u osnovi njegovo djelovanje obuhvata sve oblasti države i društva.

“On ne samo da ima pravo nego ima i obavezu da interveniše kada ustanovi da se u BiH napuštaju koordinate koje su zacrtane i mirovnim sporazumom i pravnim principima u koje ulazi princip pravne države, odnosno vladavine prava”, pojasnio je Šarčević.

Također je naglasio da su se navedeni ambasadori i OSCE pokazali kao iskreni prijatelji BiH i da su investirali ogromna sredstva, posebno u području pravosuđa, te da ih to i obavezuje da Vijeću i ostalim segmentima pravosuđa “skrenu pažnju na devijacije koje su očigledne i koje osim njih vide svi građani BiH”.

Šarčević smatra da VSTV u ovom sastavu ne može izaći na kraj ni s korupcijom u pravosuđu, ni s neodmjerenim i neprimjerenim ponašanjem samog predsjedništva VSTV-a, ali ni s nizom problematičnih imenovanja koja su, upravo zahvaljujući sastavu ovog Vijeća, stupila na snagu.

Dok su na upite BIRN-a BiH iz OHR-a, ureda za odnose s javnošću ambasada SAD-a i Velike Britanije odgovorili da nemaju šta dodati na zajedničko pismo, šef Misije OSCE-a Bruce Berton je naglasio da su procjene OSCE-a nepristrasne i nezavisne, te povremeno moraju biti i kritičke, što ponekad uključuje kritike i prema najbližim partnerima.

“Misija ponavlja da niko – uključujući i najviše sudske zvaničnike – ne može biti iznad zakona. Iako Misija do sada nije i neće komentarisati bilo koji slučaj u postupku, zajedno sa ostalim članovima međunarodne zajednice izrazili smo svoje mišljenje da zakonodavni okvir jasno predviđa disciplinsku odgovornost svih članova pravosuđa, uključujući sve članove VSTV-a, ukoliko potpuna i nepristrasna istraga dokaže takve navode”, navedeno je u odgovoru ambasadora Bertona.

On je također istakao da građani zaslužuju nepristrasno i nezavisno sudstvo i da se to može postići samo ako VSTV i svi njegovi članovi budu primjer etičkih i profesionalnih standarda.

Specijalni predstavnik EU za BiH Lars-Gunnar Wigemark nije htio komentarisati pismo Jukić.

“Postoji prostor za poboljšanje u radu. Nužno je provesti EU preporuke koje su date u vezi s VSTV-om. Niko nije iznad zakona, potrebno je nezavisno, objektivno, odgovorno pravosuđe”, kazao je Wigemark tokom boravka u Banjoj Luci.

Jukić je jučer uputila odgovor Uredu visokog predstavnika, šefu OSCE-a i ambasadorima, u kojem je naglasila da duguju odgovor na pitanje: “Da li su ‘gumene i staklene sobe’ u pojedinim ambasadama u koje se privode nositelji pravosudnih funkcija BiH i tu dobivaju naloge koga postaviti na koju funkciju, protiv koga otvoriti ili zatvoriti istragu, koga osuditi u postupku – iznad, ispod ili van zakona?”

Ured disciplinskog tužioca je ranije podigao tužbu protiv Tegeltije zbog prekršaja propisanog Zakonom o VSTV-u, odnosno “ponašanja koje predstavlja ozbiljno kršenje službene dužnosti ili dovodi u pitanje povjerenje javnosti u nepristrasnost i kredibilitet sudstva”. Osim tužbe, zatraženo je i njegovo udaljavanje s dužnosti do okončanja disciplinskog postupka.

Ured disciplinskog tužioca VSTV-a podnio je žalbu na odluku prvostepene komisije, a odluka po toj žalbi će biti donesena u zakonskom roku.

Lamija Grebo