Utorak, 2 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužilac Vladimir Simović uložio je evidencije o nestalim koji se odnose na ovaj predmet, kao i dokumentaciju o ekshumacijama i utvrđivanju identiteta. Uložen je i snimak na kojem se vidi tijelo određenog lica.

Odbrane Senada Džananovića i Edina Gadže prigovorile su na relevantnost većine dokaza, istaknuvši da su DNK izvještaji na engleskom, da nije jasno čiji su posmrtni ostaci na foto-dokumentaciji, kao i da se neki ekshumirani ne mogu povezati sa optužnicom. Prigovori zakonitosti, autentičnosti i relevantnosti uloženi su i na video, jer se ne zna ni ko je ni kada snimio tijelo niti ko je čovjek na snimku.

Tužilaštvo BiH tereti Džananovića i Gadžu za zatvaranja, nečovječna postupanja i ubistva civila na Alipašinom Polju, a oni su, prema optužnici, bili pripadnici Teritorijalne odbrane “Stela” i specijalnih jedinica Armije Bosne i Hercegovine (ABiH).

Državno tužilaštvo je uložilo i nekoliko dokumenata iz policijske i vojne evidencije za optužene. Sa današnja 23 dokaza, Tužilaštvo je ukupno uložilo 199 materijalnih dokaza.

Suđenje se nastavlja 6. septembra.

Najčitanije
Saznajte više
Optuženi Fikret Prevljak ispred zgrade Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Zukanović i ostali: Razdvojen postupak protiv Rasima Okerića
Sud Bosne i Hercegovine razdvojio je postupak protiv Rasima Okerića zbog bolesti, a nastavak suđenja ostalim optuženim za zločine u Hrasnici kod Sarajeva zakazao je za narednu sedmicu, nakon više od sedam mjeseci zastoja.
Dževad Mlaćo (lijevo) ispred zgrade Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Mlaćo i Cikotić: Zapisi o likvidaciji ekstremista u ratnom dnevniku
Na suđenju za zločine u Bugojnu, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u dokaze je uložilo ratni dnevnik optuženog Dževada Mlaće u kojem su navedene zabilješke o zarobljenicima.
Ljuban Babić: Optuženi ne može učestvovati u postupku