Nedjelja, 20 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Lokacija ekshumacije. Foto: Institut za nestale osobe BiH

Kako je saopćeno iz Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine (INO BiH), posmrtni ostaci su pronađeni na površini terena, a prema informacijama kojima raspolaže Institut, pretpostavlja se da pripadaju žrtvi bošnjačke nacionalnosti koja je ubijena u genocidu u Srebrenici 1995. godine.

Nakon asanacije terena, posmrtni ostaci su prebačeni u Komemorativni centar u Tuzli, gdje će biti izvršena njihova sudsko-medicinska i kriminalističko-tehnička obrada.

Također, bit će izuzeti i koštani uzorci radi identifikacije žrtve uz pomoć DNK metode.

Ekshumacijom je rukovodilo Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, a izvršena je po naredbi Državnog suda.

Presudama je utvrđeno da je u Srebrenici u julu 1995. godine tokom počinjenja genocida ubijeno više od 7.000 pretežno muškaraca i dječaka, a prognano više od 40.000 žena, djece i staraca.

Do sada su Tribunal u Haagu i sudovi na Balkanu osudili ukupno 48 osoba – na više od 700 godina zatvora te pet doživotnih kazni – za zločine počinjene u Srebrenici. Posljednji osuđeni bio je komandant Vojske Republike Srpske (VRS) Ratko Mladić, kojem je izrečena doživotna zatvorska kazna.

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Père Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Optuženi za terorizam negirao krivicu