Četvrtak, 1 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Na suđenju za otmicu i ubistvo putnika iz voza u Štrpcima, Tužilaštvo BiH i Odbrane sporile su se oko ulaganja dokumentacije uz svjedoka Nebojšu Ranisavljevića.

Ranisavljević, koji je za učešće u ovom zločinu u Srbiji izdržao zatvorsku kaznu u trajanju 15 godina, svjedočio je video-vezom iz Beograda na poziv Odbrane Bobana Inđića, a danas je unakrsno ispitivan.

Tužilac Džermin Pašić je namjeravao da uloži iskaz koji mu je Ranisavljević dao kao svjedok, a uz to i ranije izjave koje je dao kao osumnjičeni. Tužilac je obrazložio da je Ranisavljevića ispitivao referišući se na ranije iskaze, a da je on potvrđivao da li je nešto tačno ili ne.

Odbrane su prigovarale s obzirom da se svjedoku ne mogu predočavati iskazi koje je davao kao okrivljeni, navodeći da je svjedok dužan da govori istinu, a da optuženi nije.

Braniteljica Nina Kisić istakla je da je tužilac sam izabrao način na koji će saslušati Ranisavljevića kao svjedoka i tako učinio iskaz nezakonitim.

Vijeće je kazalo – kao i na ročištu 10. maja, kada tužiocu nije dozvoljavalo pitanja koja se odnose na izjave Ranisavljevića kao osumnjičenog – da ništa od sadržaja iz tog postupka neće prihvatiti.

Predsjedavajuća Vijeća Vesna Jesenković je rekla da će prihvatiti iskaze Ranisavljevića kao svjedoka samo u dijelu u kojem se ne spominju izjave koje je davao kao okrivljeni. I presude Ranisavljeviću prihvaćene su samo na okolnosti da je osuđen za isto djelo o kojem svjedoči.

Za ubistvo 20 putnika otetih iz voza u Štrpcima 1993. godine, uz Luku Dragičevića su optuženi Boban Inđić, Obrad i Novak Poluga, Dragan Šekarić, Oliver Krsmanović, Petko Inđić, Radojica Ristić, Vuk Ratković i Miodrag Mitrašinović.

Prema optužnici, Dragičević je bio komandant Druge podrinjske lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), Inđić komandir Interventne čete ove brigade, dok su ostali optuženi bili pripadnici VRS-a.

Svjedok Ranisavljević je na pitanja branioca kazao da se kao dobrovoljac iz Srbije javio Dragičeviću i da ga je on uputio da prvo završi potrebne procedure.

Rekao je da u pratnji kamiona kojim su odvezeni putnici nisu bila dva putnička vozila. Potvrdio je da na stanici u Štrpcima, kao ni kod škole i kuće u Višegradu, gdje su ubijeni putnici, nije vidio Obrada i Novaka Polugu, kao ni Mitrašinovića. On je kazao da je u kabini kamiona bio Bogdan Šekarić, koji je tada imao više od 40 godina. Precizirao je da je to druga osoba, a ne Dragan Šekarić zvani Pive, kojeg je takođe poznavao. Dodao je da se imena Bogdan prisjetio gledajući svoje zabilješke.

Ranisavljević je potvrdio da je s njima tog dana bilo lice bez šake i da je na fotografijama to lice identifikovao kao Ratkovića.

Na pitanje branioca Miloša Perića da li ima razloga da štiti nekog od optuženih, Ranisavljević je odgovorio: “Zašto bih ja nekog branio. Da li se neko od njih sjetio da mi za 15 godina donese cigaru?”

Suđenje se nastavlja 5. jula.

Najčitanije
Saznajte više
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama
Na suđenju za zločine na području Sapne, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je čuo da je u pritvor u Herama bio doveden jedan ratni zarobljenik i da je ubijen.
Majstorović i ostali: Ostala bez sestre i sa osam godina sama završila u logoru
Svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavila je da je 1992. u Vlasenici ostala bez sestre, oca i djeda, a da je ona, kao osmogodišnjakinja, razdvojena od majke i odvedena u logor.
Optuženi za zločine u Srebrenici negirali krivnju
Miljanović i ostali: Saznanja o odvođenju brata