Petak, 25 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Screenshot mape iz izvještaja

Izvještaj “Od krize do približavanja – strategija za borbu protiv nestabilnosti na Balkanu na njenom izvoru”, kako se navodi, nudi kratkoročnu strategiju za preokretanje alarmantnog pogoršanja stanja na Balkanu, te rastućeg ruskog i kineskog uticaja u regionu.

“U srži strategije je jasna tvrdnja – trodecenijski, nasilni raspad Jugoslavije može se okončati tamo gde je i počeo, na Kosovu. Ova tvrdnja se odnosi na krizu u Bosni i Hercegovini koja se još uvijek odvija. Snažne američke sankcije uvedene početkom januara 2022. godine, čak i ako se prošire na širi spektar korumpiranih ličnosti u zemlji, neće izliječiti decenijama dugu, neodrživu paralizu BiH”, stoji u izvještaju.

S druge strane, kako se navodi, priznanje Kosova od strane četiri članice NATO-a koje ga dosad nisu priznale – Španije, Slovačke, Rumunije i Grčke – transformisalo bi zastarjeli dijalog koji vodi Evropska unija (EU) između Beograda i Prištine, i čitavog regiona, uključujući BiH.

U izvještaju stoji kako bi stvaranjem puta za članstvo Kosova u NATO-u, nestala prednost koju Srbija ima nad svojim susjedima, kao i nad Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i EU.

“Umjesto toga, ravnoteža bi omogućila Beogradu i Prištini da pregovaraju o jedinom stabilizacijskom rješenju svog spora – međusobnom priznanju zasnovanom na potpuno suverenoj, unitarnoj i funkcionalnoj Republici Kosovo, uz punu zaštitu zajednice kosovskih Srba”, dodaje se u izvještaju.

Prednosti takve nagodbe, kako se ističe, daleko su izvan Kosova.

“Što je integrisaniji sjever zemlje, kojim dominiraju Srbi, manje je izvodljiva bilo kakva ‘unija Kosova i Albanije’ ili eventualna podjela, trajna prepreka i ‘Velikoj Albaniji’ i ‘Velikoj Srbiji’. Umjesto uporišta za destabilizirajući ruski i kineski politički uticaj, Kosovo bi postalo bedem protiv etnoteritorijalnih aspiracija i etnonacionalne subverzije koju promovišu Moskva i Peking”, navodi se u izvještaju.

Također se dodaje i da je rastuće jedinstvo unutar Zapadne alijanse najbolji način da se provjeri “mađarska promocija i zaštita neliberalnog srpskog režima na čelu s predsjednikom Aleksandrom Vučićem, uključujući koordinisano miješanje Budimpešte u Bosnu i Hercegovinu”.

U izvještaju se, između ostalog, navodi kako prihvatanje zapadnog poretka od strane Srbije otvara put za ponovne pregovore o “manjkavom Dejtonskom sporazumu koji zarobljava Bosnu i Hercegovinu”.

“Sa Srbima u BiH koji su također predani zapadnom poretku, raspršit će se hrvatski separatizam i bošnjački demografski oportunizam. Istina, kosovsko rješenje ne rješava sve bolne dileme u BiH – ono ispunjava preduvjet za njihovo rješavanje: srpsko prihvatanje trajnosti i održivosti bosanske države”, stoji u izvještaju, čiji je glavni autor Edward P. Joseph iz SAD-a, a u njegovoj izradi su učestvovali autori iz Srbije, Kosova, Rumunije, Slovačke i Španije.

Izvještaj u cijelosti možete pročitati na ovom linku.

Najčitanije
Saznajte više
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Četiri mjeseca unazad na društvenim mrežama šire se poruke podrške Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, kojeg se predstavlja žrtvom visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini i njegovih odluka. Dok se novac koji je trebao biti uložen za promoviranje ovog entiteta koristi za promociju pojedinca, u BiH ne postoji zakonska norma kojom bi se to sankcioniralo, upozoravaju stručnjaci.
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Optužnica protiv osumnjičenih Ranka Debevca, Osmana Mehmedagića i Milisava Pijuka za zloupotrebu položaja i ovlaštenja vraćena je na ponovno odlučivanje sudiji za prethodni postupak Suda Bosne i Hercegovine.