Nedjelja, 20 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Aleksandar Vučić na konferenciji za novinare u Beogradu početkom oktobra. Foto: EPA-EFE/Andrej Čukić

Vučić je danas odbacio tvrdnje da je učestvovao u ratnom zločinu u Hrvatskoj 1991. godine, nakon što su hrvatske novine objavile da je svedok u jednom sudskom procesu izjavio da mu je Vučić pretio smrću.

Vučić je medijima u Beogradu rekao da je sedamdesetih i osamdesetih godina, kao dete i tinejdžer, nekoliko puta boravio u Hrvatskoj ali ne i 1991. godine.

Dodao je da nije išao u Hrvatsku tokom rata „sve do 94. ili 95. kada sam kao funkcioner SRS (Srpske radikalne stranke) išao dva dana, odnosno kada smo išli u (izbornu) kampanju po Srpskoj Krajini”.

Istakao je i da „u Petrinji (gde je zarobljenik uhvaćen) celog života nisam bio, nikada”.

Hrvatski Večernji list objavio je juče da je svedok, kako su ga imenovali, Kosta D. ispričao na suđenju za ratne zločine u Zagrebu da je Vučić bio prisutan kada je u septembru 1991. godine zarobljen i da mu je pretio smrću.

Svedok je rekao: „sećam se kada je sadašnji predsednik Srbije Vučić, kao da ga sada gledam, došao kod nas i govorio koga će ubiti, a koga zaklati“, preneo je Večernji list.

„Meni je Vučić rekao da sam ja kao Srbin izdao srpski narod i da će me zadnjeg zaklati“, dodao je svedok, piše Večernji list.

Svedok je svedočio na suđenju bivšim srpskim borcima Dušanu Joviću, Mili Paspalju, Vladi Ćupoviću i Marku Vrcelju, koji se terete za ratni zločin protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika počinjen 1991. godine na području Gline, gde se nalazi i Petrinja. Njima se sudi u odsustvu.

Vučić je rekao da je u tom periodu bio student i da je njegova politička karijera počela tek 1993. godine kada je pristupio SRS-u.

Naglasio je i da se u Hrvatskoj „nekim ljudima sudi na osnovu iskaza takvih svedoka – možete da mislite kako će ti ljudi da završe, na osnovu takvih brutalnih i gnusnih laži”.

O svedočenju svedoka pisao je i Jutarnji list, koji je objavio i izjavu drugog svedoka na tom suđenju, koji je rekao da je video jednog od optuženih, kao i svedoka Kostu D., dok je bio u zatočeništvu, ali da Vučića tamo nije video.

Tokom prve polovine 1990-ih, Srpska radikalna stranka je bila aktivna u širenju nacionalističke retorike, ali su neki njeni članovi bili uključeni i u sukobe na terenu, u Hrvatskoj, a kasnije i u Bosni i Hercegovini.

Lider SRS-a Vojislav Šešelj je 2018. godine osuđen za podsticanje zločina nacionalističkim govorima koje je držao u Vojvodini tokom rata 1992. godine.

Vučić je zajedno sa tadašnjim potpredsednikom stranke Tomislavom Nikolićem 2008. napustio SRS, te su formirali Srpsku naprednu stranku, koja je na vlasti od 2012. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Illustracija: Sanja Pantić/BIRN
Kosovski bluz deradikalizacije: Hvatanje koraka s povratnicima iz Islamske države
Za jednu malu zemlju, Kosovo je poslalo mnogo građana u kalifat. Preživjeli su se vratili u zatvore, programe reintegracije i prepirke oko marama u učionicama.
Optužbe za ratne zločine nisu prepreka: Srbija 2024. povećala izvoz naoružanja Izraelu čak 30 puta
Vrijednost srpskog izvoza naoružanja Izraelu porasla je sa 1,4 miliona evra u 2023. na 42,3 miliona u 2024. godini, uprkos rasprostranjenim optužbama protiv Izraela za ratne zločine u Gazi, pokazuje zajedničko istraživanje BIRN-a i izraelskog lista Haaretz
Sud u Podgorici ukinuo pritvor optuženom za ratne zločine
Odata počast fotoreporteru Paulu Loweu, hroničaru opsade Sarajeva