Srijeda, 16 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Izricanje prvostepene presude u Osnovnom sudu u Prištini u decembru 2020. Foto: BIRN.

Vrhovni sud Kosova potvrdio je juče presudu kojom je rezervista srpske policije Nenad Arsić proglašen krivim za ratne zločine i osuđen na šestogodišnju zatvorsku kaznu.

Arsić je, prema presudi, zločin nad albanskim civilima počinio tokom akcije u prištinskom naselju Emšir 21. maja 1999. godine.

On je, kako se dodaje, bio deo grupe uniformisanih osoba koje su ušle u kuću porodice Šalja i prisutnima naredili da je napuste. Tom prilikom su prebijena dva člana porodice.

Nakon premlaćivanja, Arsić je navodno prisilio Jakupa Šalju, koji je imao ozbiljnih zdravstvenih problema, da pije alkohol i peva pesmu „Ko to kaže, ko to laže, Srbija je mala“.

Tokom policijske operacije, Arsić je opljačkao stanovnike albanske nacionalnosti koji su živeli u susedstvu. U optužnici je stajalo da su srpski policajci ukrali 3.200 litara dizel goriva, 120.000 nemačkih maraka, pet automobila i jedan traktor.

Osnovni sud u Prištini osudio je Arsića na šest godina zatvora u decembru 2020. Apelacioni sud je presudu potvrdio u maju 2021.

Vrhovni sud je odlučio da je prvostepeni sud dao sveobuhvatno obrazloženje svoje presude i da su svedoci dali „verodostojne i konzistentne dokaze“.

„Njihovi iskazi bili su presudni u ovom krivičnom predmetu“, navodi se u saopštenju Vrhovnog suda.

Kancelarija za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije osudila je presudu, tvrdeći da dokazuje da su sudovi u Prištini antisrpski nastrojeni.

„Nedopustivo je i sramotno da se Srbima na Kosovu i Metohiji uskraćuje pravo na pravično suđenje i da se oni proganjaju i terete po tajnim optužnicama i osuđuju na višegodišnje kazne zatvora, bez čvrstog utemeljenja na dokazima, uz brojne povrede njihovih prava“, stoji u njenom saopštenju.

Najčitanije
Saznajte više
Illustracija: Sanja Pantić/BIRN
Kosovski bluz deradikalizacije: Hvatanje koraka s povratnicima iz Islamske države
Za jednu malu zemlju, Kosovo je poslalo mnogo građana u kalifat. Preživjeli su se vratili u zatvore, programe reintegracije i prepirke oko marama u učionicama.
Optužbe za ratne zločine nisu prepreka: Srbija 2024. povećala izvoz naoružanja Izraelu čak 30 puta
Vrijednost srpskog izvoza naoružanja Izraelu porasla je sa 1,4 miliona evra u 2023. na 42,3 miliona u 2024. godini, uprkos rasprostranjenim optužbama protiv Izraela za ratne zločine u Gazi, pokazuje zajedničko istraživanje BIRN-a i izraelskog lista Haaretz
Sud u Podgorici ukinuo pritvor optuženom za ratne zločine
Odata počast fotoreporteru Paulu Loweu, hroničaru opsade Sarajeva