Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Vladimir Špoljarić. Foto: Sud BiH.

“To je ukinuto nakon što je drugostepeno vijeće odlučilo da odbije žalbu disciplinskog tužioca i potvrdi prvostepenu oslobađajuću odluku za disciplinski postupak i pošto je potvrđena prvostepena odluka, samim tim je ukinuta i suspenzija”, rekao je advokat Pizović.

On je istakao da ne postoji više pravni osnov da Špoljarić bude pod suspenzijom, budući da je on isključivo bio suspendovan zbog pokrenutog disciplinskog postupka.

Pizović je potvrdio da se Špoljarić jučer vratio na posao predsjednika Kantonalnog suda u Sarajevu, o čemu je izvjestio portal Istraga.ba.

Prvostepena disciplinska komisija je prošlog mjeseca odbila kao neosnovanu tužbu protiv Špoljarića, o čemu je BIRN BiH ranije pisao.

Ured disciplinskog tužioca teretio je Špoljarića da je od januara do kraja jula 2019. u kancelariju jedne uposlenice donio dvije šolje s njenom fotografijom, koja se nalazila na internet stranici Suda, i pisao poruke u njen rokovnik, dok je preko uposlenika na automobil druge uposlenice ostavio naljepnice “beba u autu” i na ključeve zakačio privjeske na kojima je pisalo “tražim momka”.

BIRN BiH je također pisao da je Ured disciplinskog tužioca podnio žalbu na oduku prvostepene disciplinske komisije.

Protiv Špoljarića je u Sudu BiH u toku postupak po optužnici Tužilaštva BiH koja ga tereti da je kontinuirano od decembra 2018. do polovine 2019. seksualno uznemiravao uposlenicu Kantonalnog suda u Sarajevu.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.