Srijeda, 4 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Sadik Ahmetović. Foto: N1

Ahmetović se tereti da je, zloupotrebom položaja ili ovlasti i potpisivanjem ugovora o djelu, omogućio Adnanu Bektiću sticanje nezakonite imovinske koristi, nanijevši štetu budžetu BiH.

“Optuženi se tereti da je, postupajući u svojstvu ovlaštene osobe u institucijama BiH, za vrijeme kada je obnašao funkciju ministra sigurnosti BiH, tokom 2011. i 2012. godine, kako bi pribavio nezakonitu imovinsku korist Adnanu Bektiću, potpisao s navedenim ugovore o djelu, kako bi stvorio privid da on obavlja poslove i zadatke koji se odnose na izradu dokumentacije, prikupljanje podataka, pripremu strateških planova i informacija o stanju sigurnosti u pojedinim oblastima, kao i druge poslove iz djelokruga Ministarstva sigurnosti BiH”, stoji u saopćenju Državnog tužilaštva.

Kako se navodi, Bektić nikada nije obavljao navedene ugovorom opisane poslove i zadatke, čime mu je Ahmetović omogućio da prima naknadu prema ugovoru o djelu iako je znao da on opisane poslove nije radio.

“Na taj način je omogućio Adnanu Bektiću sticanje nezakonite imovinske koristi prema ugovoru o djelu i isplati dnevnica u ukupnom iznosu od 15.680 KM, za koji iznos je oštećen budžet Bosne i Hercegovine”, navedeno je u saopćenju.

Optužnica je proslijeđena Sudu BiH na potvrđivanje.

Najčitanije
Saznajte više
Ponovo odgođen disciplinski postupak protiv sudije iz Jajca
Pripremno ročište u disciplinskom postupku protiv Aleksandra Trkulje, sudije Općinskog suda u Jajcu, ponovo je odgođeno zbog njegovog zdravstvenog stanja.
Udruženja žrtava traže smjenu glavnog tužioca Tužilaštva BiH
Deset udruženja žrtava rata je od Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) zatražilo smjenu glavnog državnog tužioca Milanka Kajganića zbog zabrane slanja na potvrđivanje optužnice za zločine u Sanskom Mostu i Manjači, nesavjesnog obavljanja dužnosti, nepodizanja optužnica za opsadu Sarajeva te neadekvatnog postupanja u predmetima negiranja ratnih zločina.