Članak

Zatraženo ukidanje dvogodišnje presude za zločin u Brčkom

8. Marta 2019.13:03
Tužilaštvo BiH zatražilo je da Apelaciono vijeće Suda BiH ukine presudu kojom je Mensur Đakić osuđen na dvije godine zatvora, a Begzad Kajtazi oslobođen optužbi za zločin počinjen u septembru 1992. u selu Bukvik u Brčkom.

This post is also available in: English

Tužilac Miroslav Janjić je kazao da je dvogodišnja kazna zatvora za Đakića ispod zakonskog minimuma, a u vezi s Kajtazijem je rekao da je pogrešno i nepotpuno utvrđeno činjenično stanje.

“Ovakva kazna je nesrazmjerna sudskoj praksi. Ovakve kazne se izriču na općinskim sudovima za krađe… Smatram da je ovakva kazna minimiziranje tužilačkog rada i minimiziranje osjećaja žrtava”, kazao je Janjić.

Prema presudi, Đakić je proglašen krivim za to da je iz neposredne udaljenosti posmatrao pripadnika bataljona kojim je komandovao kako vrši ubistva tri zarobljena lica srpske nacionalnosti, propustivši da izvrši nužne i razumne mjere da kazni počinioca.

U prvostepenoj presudi izrečenoj u septembru 2018. godine navodi se da je Vijeće, cijeneći sve izvedene dokaze, van razumne sumnje utvrdilo da je Đakić, kao komandant Prvog bataljona 108. brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO), rukovodio i komandovao vojnom akcijom na selo Bukvik 15. septembra 1992. te imao obavezu da kazni počinioce zločina.

Kajtazi je istom presudom oslobođen optužbe da je tokom trajanja ove vojne akcije na selo Bukvik ubio dvije žene srpske nacionalnosti – Milku i Radojku Brestovački.

Vijeće je prilikom analize dokaza utvrdilo da su u toku akcije u Bukviku ubijene dvije osobe srpske nacionalnosti, međutim nije moglo van svake razumne sumnje utvrditi da je Kajtazi počinio ta ubistva.

Đakićev advokat Osman Mulahalilović je rekao da je kategoričan da je tokom postupka došlo do bitne povrede krivičnog postupka.

“U akciji u kojoj učestvuju dva bataljona, na snimku se vidi kako se brižljivo i pažljivo žene i djeca smještaju u kamion. Ko je to naredio? Pa komandant bataljona. Mi smo kategorični da nije ni bio prisutan”, izjavio je Mulahalilović.

Optuženi Đakić je kazao da su tri puta vršeni pregovori da se napravi mješovita kontrola.

“Za žrtve i bošnjačke i srpske nacionalnosti krivi su Srbi”, rekao je Đakić.

Kajtazijev branilac Mirsad Islamović tražio je da se žalba Tužilaštva odbije kao neosnovana, naglasivši da Prvostepeno vijeće nije utvrdilo da su kompatibilne tri izjave Mirsada Mujića, te da smatra da će i Drugostepeno vijeće utvrditi da nisu identične njegove izjave o bitnim činjenicama.

Prvostepeno vijeće je utvrdilo da izjave očevica Mirsada Mujića obiluju kontradiktornostima i, u nedostatku drugih dokaza, Vijeće nije moglo zaključiti da je Kajtazi počinio ovo krivično djelo.

Apelaciono vijeće Suda BiH odluku će donijeti naknadno.

Albina Sorguč


This post is also available in: English