Zbog prijetnji koje dobiva, svjedok Tužilaštva BiH pod šifrom I nije smio “iz straha za svoj život” reći imena saučesnika u zločinima počinjenim u logoru “Barutni magacin”.
“Strah me je kazati neka imena jer su pojedinci preko drugih osoba meni poručivali da ću ih zapamtiti ako ih pomenem u iskazu. Neki me također smatraju i izdajnikom”, kazao je svjedok I nakon dugotrajnog insistiranja Odbranâ i članova Sudskog vijeća da kaže imena osoba koje su učestvovale u odvođenju Bošnjaka iz “Barutnog magacina” i njihovom ubijanju.
Za zločine počinjene nad Bošnjacima tokom 1992. i 1993. godine, između ostalog, u logoru “Barutni magacin”, Osnovnoj školi “Miladin Radojević” i zatvoru u podrumskim prostorijama Stanice javne bezbjednosti (SJB) Kalinovik, Tužilaštvo BiH tereti Ratka Bundala, Neđu Zeljaju i Đorđislava Aškrabu.
Bundalo je, prema optužnici, bio komandant Taktičke grupe (TG) Kalinovik, Zeljaja komandant Stanice javne bezbjednosti (SJB) Kalinovik, a Aškraba upravnik logora “Barutni magacin”.
“Ne znam šta je Aškraba bio u ‘Barutnom’, ali znam da je dolazio u vojnoj uniformi i da je bio svakodnevno tamo. Ponekad bi dežurao i obezbjeđivao zajedno s nama”, rekao je svjedok I.
U toku istrage ovaj svjedok je kazao da je Aškraba bio “nadzornik u logoru”, što je danas potvrdio nakon što mu je predočen raniji iskaz, dodavši da je izvjesni Neđo Vuković bio “komandir zatvora”.
Početkom augusta 1992. godine, kako je ispričao svjedok, pripadnici paravojne formacije Pere Eleza i Dragomira Kunarca su iz logora odveli muškarce, koje su potom strijeljali. Svjedok se nije mogao prisjetiti imena drugih vojnika koji su učestvovali u odvođenju, ali je ipak kazao da su s njim u “Barutnom magacinu” stražarili izvjesni Milan Lalović, Rade Ždrale, te “neki Elez i Vojičić”.
Svjedok je također rekao da je “komandant” kasarne Gornji logor bio Ratno Bundalo, te da se ne sjeća imena svojih nadređenih.
Elez je bio komandant Miljevinskog bataljona i smatra se da je poginuo u ratu, dok je Kunarca Haški tribunal osudio na 28 godina zatvora zbog zločina počinjenih u Foči.
U optužnici Tužilaštva BiH stoji da su muškarci 5. augusta 1992. godine odvedeni iz “Barutnog magacina”, te da su strijeljani nedaleko od tog logora, nakon čega je određeni broj tijela ubijenih spaljen.
Nastavak suđenja zakazan je za 18. august 2008. godine.