Četvrtak, 22 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Azra Miletić. Izvor: BIRN BiH

Tužilac Kantonalnog tužilaštva Sead Kreštalica je predložio saslušanje vještakinje forenzičara koja je trebala iznijeti nalaz i mišljenje o prisluškivanim razgovorima, kao i da se sačine transkripti. Ovaj prijedlog je Općinski sud u Sarajevu odbio smatrajući da su dvije naredbe Tužilaštva BiH iz 2014. i 2015. godine nezakonite.

Ova odluka je donesena na suđenju sutkinji Azri Miletić, koja je prvostepenom presudom Suda BiH osuđena na dvije i po godine zatvora zbog primanja dara, a oslobođena je optužbe za kršenje zakona od strane sudije.

Apelaciono odjeljenje Suda BiH je u aprilu 2018. otpremilo rješenje kojim se ukida presuda, te je daljnje vođenje postupka preneseno na sarajevski Općinski sud.

Tužilac Kreštalica je na današnjem ročištu uložio pet registratora materijalnih dokaza, kao i mobitele i procesnu jedinicu koji su privremeno oduzeti od sutkinje Miletić i Senada Šabića.

Šabić i Ramo Brkić su prvobitno bili optuženi zajedno s Miletić, ali je u međuvremenu predmet razdvojen jer su pred početak suđenja obojica napustili teritoriju BiH.

Među uloženim dokazima su izvještaji o poduzetim radnjama tehničkog snimanja i nadzor telekomunikacija, te izvještaji o izvršenju posebnih istražnih radnji u predmetu kodnog naziva “Čekić”. U sudski spis je uložen nalaz forenzičkog vještačenja, izvještaji i audiozapisi Agencije za forenzička ispitivanja iz 2015. godine.

Priložene su i analize telefonskih kontakata i analitičke obrade Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) iz 2015., kao i podaci telekom operatera “M-Tel“ i “BH Telecom”. Tužilac Kreštalica je u spis uložio izvještaje i zapisnike SIPA-e o pretresanju stana i kancelarija Miletić, Šabić i Brkić, kao i potvrde o privremeno oduzetim predmetima, te zapisnike o otvaranju i pregledu predmeta.

Uloženo je i 16 fotoalbuma koji su sačinjeni prilikom posebnih istražnih radnji, ali Kreštalica nije u sudnici obrazložio šta dokazuje svim dokazima.

Advokatica Jesenka Rešidović je prigovarala na dokaze koji su obuhvaćeni posebnim istražnim radnjama, odnosno naredbama koje je Općinski sud proglasio nezakonitim, kao i na oduzete mobitele i procesnu jedinicu, te na izvještaj o vještačenju materijalne dokumentacije.

“Vještak nije pozvan u ovom krivičnom predmetu, niti je predložen u optužnici. Samim tim autentičnost je dovedena u pitanje”, dodala je Rešidović.

Ona je uložila prigovor na sve dokumente koji se odnose na Brkića i Šabića, obrazloživši da oni nisu prisutni u sudnici te tako Odbrana nema mogućnost da ih ispita.

Također, Rešidović je rekla da izvještaji SIPA-e o prisluškivanju ne mogu biti uvršteni u dokaze, smatrajući da su to policijski izvještaji koji nemaju dokaznu snagu i ne mogu biti dokaz u sudskom postupku.

Nastavak suđenja je zakazan za petak, 10. jula, kada bi Tužilaštvo trebalo dati odgovore na prigovore.

 

Najčitanije
Saznajte više
NSRS usvojila zakon kojim se ukida finansiranje svim strankama iz budžeta
Nakon što je visoki predstavnik Christian Schmidt zabranio finansiranje vladajućim strankama u Republici Srpskoj, entitetska skupština usvojila je Prijedlog zakona o finansiranju političkih organizacija, kojim se ukida finansiranje iz budžeta svih političkih stranaka.
Perduv zatražio naknadu nematerijalne štete zbog diskriminacije MUP-a RS-a i neosnovanog hapšenja
Ozren Perduv, koji je zbog višegodišnje diskriminacije tužio Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, saslušan je u svojstvu oštećenog pred Osnovnim sudom u Banjoj Luci, gdje je kazao da zbog neosnovanog hapšenja i danas ima posljedice, dok su njegovi svjedoci izjavili da ga je policija izdvajala iz grupe aktivista “Pravda za Davida” bez posebnog razloga.