Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Veliborka Trifković se prisjetila da je 9. juna 1992. godine došla posjetiti svoje roditelje u Čemernom, a da je napad na selo počeo u ranim jutarnjim satima narednog dana.

Zajedno s porodicom, svjedokinja se, kako je istakla, sakrila u jednu pećinu, a na putu do pećine čulo se pucanje u selu. Tužilaštvo je svjedokinji predočilo dio videozapisa sa izlaska na lice mjesta, a ona je navela da pećina na snimku ne liči na pećinu u kojoj su se krili. Tokom skrivanja, Trifković je, kako je izjavila, izlazila i ispred pećine.

“Ja sam čula pucanje. Već su počeli da pale. Čuju se goveda, ovce, djeca, žene… Sve se čuje, jauci, krikovi… Čula sam kad je rečeno: ‘Nemoj, kume, molim te’, a kum Milenku je bio Nusret Bešlija”, kazala je svjedokinja, pojasnivši da pretpostavlja da je to bio glas Milenka Trifkovića. U unakrsnom ispitivanju je naglasila da je “90 posto prepoznala” boju glasa.

Odbrani Nusreta Bešlije svjedokinja je potvrdila da je na udaljenosti od jednog kilometra prepoznala nečiji glas i šta ta osoba govori, te da je na temelju toga došla do “nekih zaključaka”.

Tužilaštvo BiH tereti bivše pripadnike Teritorijalne odbrane (TO) te aktivnog i rezervnog sastava policije Džemala Hadžića, Teufika Turudića, Džemala Smolu, Senada, Harisa i Benjamina Sikiru, Enesa Duraka, Mirsada, Nusreta i Mirzeta Bešliju te Hamdiju Spahića i Nehura Ganića da su u junu 1992. godine učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu u Čemernom.

Optužnica ih tereti da su 10. juna 1992. izvršili napad na Čemerno, pucanjem, bacanjem bombi, mučenjima i paljenjem imovine, što je za rezultat imalo smrt 30 osoba srpske nacionalnosti.

Trifković je posvjedočila da su iz pećine izašli u popodnevnim satima jer su napadači već bili otišli, a došla je vojska, koja je skupljala tijela nastradalih. Istakla je da je vidjela masakrirana tijela dvije sestre, koje su bile nage, s pocijepanom odjećom, što je za nju, kako je rekla, značilo da su bile silovane. Svjedokinja je također kazala da je tijelo Milenka Trifkovića prepoznala po bijelim čarapama.

Prema svjedokinji, sedam dana nakon napada, u kojem su ubijene 32 osobe, saznala je da je poginuo i njen suprug.

Također je izjavila da je od majke čula da su u napadu učestvovali “Milenkov kum Nusret, Musa Bešlija i Buzgija”.

Trifković je negirala da je čula da su u selu bile haubice.

Prije nego je saslušana ova svjedokinja, predsjedavajući sudija Halil Lagumdžija je rekao da ima informaciju kako je tužilac Vladimir Simović tražio od Odjela za podršku svjedocima da ih obavijesti da će biti privedeni ukoliko se ne odazovu pozivu Suda.

“Odjel za podršku svjedocima treba pripremati i relaksirati svjedoke. To vaše traženje je neprimjereno. Odjel treba da ohrabri svjedoka. Nemojte to tražiti od Odjela”, kazao je sudija Lagumdžija.

Suđenje će se nastaviti 27. septembra.

Najčitanije
Saznajte više
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Donijeli naredbu za strijeljanje zarobljenika
Na suđenju za zločine na području Sapne, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine pročitalo je iskaz preminulog svjedoka koji je u istrazi izjavio da je optuženi Dževad Avdičević potpisao naredbu za strijeljanje dva ratna zarobljenika.
Kušić: Susret s optuženim u logoru “Rasadnik”
Na suđenju za zločine na području Rogatice, svjedok Tužilaštva ispričao je da se 1992. sreo s optuženim Rajkom Kušićem u logoru "Rasadnik".
Zdravko Samardžija: Odnosili tijela iz zatvora
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama