Srijeda, 21 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Nedžib Bašić, nekadašnji načelnik Općinskog štaba Prve drinske brigade Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), rekao je da je njegov pretpostavljeni Zaim Imamović bio zamjenik načelnika Istočnobosanske operativne grupe (IBOG) i komandant Prve drinske brigade ABiH i da je komandovao akcijom oslobađanja sela Strmice i Strgačine.

“Imamović je u posljednji tren odlučio da ide u ovu akciju i išao je u izviđanje dan ranije. Da on nije išao, akcijom bih komandovao ja. Pošto je u akciji učestvovao i dio vojske iz Višegrada, pitao bih komandanta Sejdića gdje mu se nalazi koji komandir, da mu putem veze izdam naređenje”, istakao je svjedok.

Kako je kazao Bašić, akcija oslobađanja okončana je brzo, a u blizini komande Vojske Republike Srpske (VRS) u Strmici pronađen je jedan leš. Kako je pojasnio, to je bilo tijelo jednog od starješina VRS-a, koji je izvršio samoubistvo bombom jer nije mogao da podnese da je tako brzo izgubio liniju.

Prema svjedoku, u Strmici je zarobljeno nekoliko vojnika VRS-a, dok se drugi dio predao na lokalitetu Doljani, kada ih je Imamović megafonom pozvao na predaju. Dodao je da su svi prevezeni i ostavljeni u Međeđi.

Bašić je svjedočio na suđenju Ahmetu Sejdiću, ratnom komandantu Prve višegradske brigade ABiH kome se sudi za nečovječno postupanje prema civilima srpske nacionalnosti, kao i ratnim zarobljenicima, pripadnicima VRS-a, u periodu od jula 1992. do februara 1993. godine.

Remzija Subašić, bivši zamjenik komandanta Drugog bataljona 43. drinske brigade ABiH, istakao je da su naoružani stanovnici sela Bučje koji su se nalazili u zoni odgovornosti Prvog i Drugog bataljona bili legitiman vojni cilj.

“Kada sam došao na taj lokalitet i vidio situaciju, kao aktivno vojno lice, odmah sam predlagao da se to riješi nekako i da se oni razoružaju. Ovi stanovnici Bučja su bili paravojna fomacija, oni su za mene predstavljali legitiman vojni cilj”, naglasio je Subašić.

Posvjedočio je da je u razoružavanju sela Bučje učestvovao Prvi bataljon 43. drinske brigade ABiH, kao i dio jedinice iz Višegrada sa Sejdićem na čelu, a da je pregovore oko predaje i samu predaju naoružanja dogovorio komandant ove brigade Amir Reko. Tada je, kako je dodao, pronađeno ne samo pješadijsko nego i protivtenkovsko naoružanje.

Subašić je naveo da je dio stanovnika iz Bučja odveden na razmjenu u Čajniče, koja nije izvršena, i da su onda svi stanovnici predati policiji u Goraždu.

Suđenje će se nastaviti 16. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
Radović i ostali: Odvajanje muškaraca u Bijelom Potoku
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričali su kako su njihovi muški članovi porodica odvojeni u Bijelom Potoku 1. juna 1992. i kako su njihovi posmrtni ostaci kasnije ekshumirani, a neki do danas nisu pronađeni.
Šatara i ostali: Svjedokinja pod mjerama zaštite zbog straha od optuženog kojeg tereti za silovanje
Javnost je isključena sa ročišta na suđenju za zločin protiv čovječnosti na području Donjeg Vakufa, zbog saslušanja svjedokinje pod mjerama zaštite.
Muratović i ostali: Zarobljenik se objesio u Sapni
Danko Kajkut: Živjela u strahu u Kotor-Varoši
Ganić i ostali: Procesna nesposobnost dvojice optuženih