Đelilović i ostali: Zakonita izolacija Srba u “Silosu”
Advokatica Vasvija Vidović je navela da Državno tužilaštvo nije dokazalo da je srpsko stanovništvo nezakonito zatvarano na području općine Hadžići, kao i da su u “Silosu” i “Krupi” bili pripadnici Teritorijalne odbrane.
“Oni sami kažu da su bili u Teritorijalnoj odbrani i da su bili raspoređeni u manje grupe po selima”, izjavila je Vidović.
Izolacija u ratnim uslovima, kako je kazala Vidović, zakonita je u svim slučajevima gdje sudovi nisu u mogućnosti da provode postupak.
Dodala je da Tužilaštvo BiH nije dokazalo da su Đelilović i Fadil Čović imali odlučujuću ulogu u donošenju odluke o stavljenju u privremenu izolaciju osoba za koja postoje sumnja da sarađuju s neprijateljem.
Za zločine počinjene nad zatočenicima u logoru “Silos”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj”, Tužilaštvo BiH tereti Mustafu Đelilovića, Fadila Čovića, Mirsada Šabića, Nezira Kazića, Bećira Hujića, Šerifa Mešanovića, Halida Čovića i Nermina Kalembera.
Prema optužnici, Đelilović je bio predsjednik Skupštine općine Hadžići te Kriznog štaba i Ratnog predsjedništva općine, Čović načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Hadžići i član Kriznog štaba, a Šabić komandir policije u Pazariću. Kazić je, prema navodima optužnice, bio komandant Devete brdske brigade Armije BiH, dok su Hujić i Čović bili upravnici i zamjenici upravnika logora “Silos”. Mešanović je, prema optužnici, bio jedan od zamjenika upravnika u “Silosu” i upravnik logora u magacinu u kasarni “Krupa”, a Nermin Kalember stražar u “Silosu”.
Vidović je istakla da svjedoci i materijalni dokazi pokazuju da je srpsko stanovništvo naoružavala Srpska demokratska stranka (SDS).
“U Crkvenom domu u selu Osenik, Krizni Štab SDS-a je održavao sastanke na kojima je dogovarano vojno organizovanje i naoružavanje stanovništva. Razgovarano je o formiranju srpskog bataljona na području Pazarića i Tarčina i formiranje 14 vodova”, izjavila je Vidović.
Vidović će nastaviti iznošenje završne riječi 2. novembra.