Utorak, 29 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužilaštvo BiH je uložilo nekoliko zapisnika sa sjednica Ratnog predsjedništva općine Kotor-Varoš iz 1992. godine u kojima, između ostalog, stoji da je donesena odluka da se hala u pilani koristi kao zatvor, kao i o stanju na terenu nakon počinjenog masakra.

Uložen je i zapisnik sa sjednice u kojem je, kako smatra Tužilaštvo BiH, vidljivo da optuženi Savo Tepić predlaže da svi koji imaju rodbinu u neprijateljskoj vojsci budu protjerani. Među dokumentima je uložen i zapisnik sa sjednice u kojem je razmatrano organizovano iseljavanje stanovništva.

“Ulaže se izvod sa sjednice Ratnog predsjedništva iz jula 1992. da je načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) izvijestio o uzimanju novca od ljudi koji se iseljavaju. Izvod sa sjednice iz koje je vidljivo da je Tepić informisao o učešću SJB-a u iseljavanju stanovništva”, naveo je tužilac Mersudin Pružan.

Pružan je uložio i set dokumenata, odnosno zapisnika sa sjednica Kriznog štaba općine Kotor-Varoš iz juna 1992., u kojem je vidljivo da Tepić govori o nedostatku ljudstva za specijalnu obuku milicije.

Kako je naveo tužilac, na sjednici Kriznog štaba od 26. juna 1992. Tepić je govorio o aktivnostima SJB-a, dodavši da je znao šta se dešavalo dan ranije, a ništa nije poduzeo.

“Ulažem izvod sa sjednice Kriznog štaba u kojem je vidljivo da je Tepić informisao o stanju na terenu, da se mora obezbijediti prostor za uhapšena lica… ”, kazao je Pružan, istaknuvši da ulaže i odluku Kriznog štaba od 30. juna 1992., a kojom se određuje mobilizacija za sva lica.

Tužilaštvo je također uložilo dokument pod nazivom “Procjena bezbjednosnog stanja u Kotor-Varoši” u kojem je navedeno da je došlo do pobjede nad muslimansko-hrvatskim stanovništvom i uspostave Republike Srpske.

Za učešće u zatvaranju, mučenju i drugim nečovječnim djelima počinjenim nad Bošnjacima i Hrvatima u Kotor-Varoši optuženi su Savo Tepić, Duško Vujičić, Duško Maksimović, Radojko Keverović i Ilija Kurušić. U optužnici stoji da je Tepić bio načelnik SJB-a, Vujičić, Maksimović i Keverović policajci, a Kurušić pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS).

Tužilac Pružan je istakao da uloženim dokumentima želi dokazati postojanje širokog i sistematičnog napada i protjerivanje nesrpskog stanovništva.

Odbrane optuženih su na većinu dokaza imale prigovor autentičnosti jer nema potpisa i pečata, kao i na način ovjere tih dokumenata. Također su istakle da se za neke dokumente ne zna autor.

Nastavak ulaganja materijalnih dokaza nastavit će se 11. septembra.

Najčitanije
Saznajte više
Optuženi za zločine u Srebrenici negirali krivnju
Milan Jevtić, Rajko Čalmić i Ostoja Perišić negirali su krivnju za zločin protiv čovječnosti počinjen na području Srebrenice u julu 1995. godine.
Dragan Panić i ostali: Suđenje odgođeno zbog bolesti optuženog Slijepčevića
Zbog bolesti jednog od optuženih, u Okružnom sudu u Doboju odgođeno je suđenje šestorici bivših pripadnika Vojske Republike Srpske za zločine nad civilima na dobojskom i teslićkom području.
Luka Babić i ostali: Počelo suđenje za zločine u Žepču
Peulić i ostali: U pratnji autobusa iz Kotor-Varoši