Ponedjeljak, 5 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Murat Šabanović se prisjetio kako je 1992. godine s Kerimom Lučarevićem i Hajrudinom Šumanom autom otišao do policijske stanice u Novom Gradu, jer je rečeno da su “uhapšeni neki četnici”. Pojasnio je da je po dolasku bilo 200 ljudi koji su htjeli na silu ući u stanicu da linčuju te osobe.

Svjedok je istakao da je Malik Krivić, komandir Treće policijske uprave, rekao Lučareviću da se “osam paketa mora isporučiti u Sarajevo na bezbjedno mjesto u Centralni zatvor, jer im on ne može garantovati sigurnost”. Šabanović je negirao da se u tom razgovoru spominjalo da se te osobe prebace u Dom policije.

Kako je pojasnio svjedok, Lučarević i Krivić su radiostanicama kontaktirali neke osobe, ali ne zna koga osim da se “prozivala jedinica Bosna”.

Na predočene ranije iskaze prema kojim je tvrdio da je prepoznao glas Dragana Vikića putem motorole, svjedok je naveo da je tačno ono što je danas kazao, te da ne zna odakle Vikić u tim zapisnicima, s obzirom da ga poznaje iz medija.

Šabanović je istakao da je “površinski” vidio zarobljenike u policijskoj stanici, te da je čuo da su ih zarobili pripadnici Teritorijalne odbrane (TO) i rezervnog sastava milicije.

“Čuo sam možda peti ili šesti dan da je neka budala pobila neke zatvorenike. Otprilike se pričalo da je to ta grupa”, rekao je Šabanović, dodavši da nije čuo ime te “budale”.

Za zločin protiv ratnih zarobljenika optuženi su Dragan Vikić, Jusuf Pušina, Nermin Uzunović i Mladen Čovčić. Optužnica ih tereti da su kao pripadnici policijskih i sigurnosnih struktura bili informirani o zarobljavanju osam pripadnika Jugoslovenske narodne armije (JNA) iz transportera u kvaru koji se nalazio na području sarajevskog naselja Dobrinja.

Nakon toga su zarobljenici odvedeni na lokalitet Velikog parka, u blizini Doma policije, u središtu Sarajeva, gdje su ubijeni rafalnim pucanjem iz vatrenog oružja, u čemu su učestvovali optuženi Uzunović, Čovčić i druge osobe, navodi se u optužnici Tužilaštva BiH.

Svjedok Hajrudin Šuman je u aprilu 1992. nakon što je “VBR dejstvovao” otišao sa Kerimom Lučarevićem i još jednom osobom da vide je li neko preživio u Dom policije, gdje su se pozdravili s Vikićem.

Pojasnio je da su se nalazili ispred kancelarije Asima Duatbašića kada je došla informacija da je pucnjava u parku i da su izvjesni “Mišo Matić i njegovi pobili neke zarobljenike”. Vikić se, prema riječima svjedoka, “uhvatio za glavu”.

Na predočenu izjavu prema kojoj je tvrdio da je Vikić rekao Dautbašiću da “izgleda da je Mišo one pobio”, svjedok je rekao da je to tačno.

Šuman je negirao da je išao kod Malika Krivića, odnosno da je ulazio u zgradu policije Novi Grad. Također je negirao da je ikada sjedio u autu s Muratom Šabanovićem.

Suđenje će se nastaviti 7. septembra.

 

Najčitanije
Saznajte više
Majstorović i ostali: Ukopao devet mještana ubijenih u potoku
Na suđenju za zločine na području Vlasenice, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetio se dana kada je nakon napada ukopao devet ubijenih komšija i kada je vidio Živojina Majstorovića i Radenka iz Rašića Gaja.
Nešković Zoran i ostali: Đerićeva Odbrana traži odbijajuću presudu
Odbrana Slaviše Đerića, optuženog za zločin na području Rogatice, u završnoj riječi je od Suda Bosne i Hercegovine zatražila da donese odluku kojom se optužba odbija u cijelosti.
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama
Optuženi za zločine u Srebrenici negirali krivnju